Elbil på vej til Danmark – koster bare 47.000 kr.

Det delvist Stellantis-ejede kinamærke Leap Motors er på vej til Europa og dermed Danmark. En ny SUV kan sælges for bare 47.000 kroner, lover chefen.

Annonce

Et decideret chok i priserne på nye elbiler kan være på vej.

Faktisk er Leapmotors-direktør Zhu Jiangming slet ikke i tvivl, om at det kommer til at ske. Spørgsmålet er ikke hvor, men snarere hvornår.

Han forudser et voldsomt prisfald på nye elbiler. Han spår, at en stor familie-SUV vil kunne købes for under 47.000 kroner inden for få år. Det er en udmelding, der skaber rystelser i bilindustrien.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Zhu Jiangming er administrerende direktør for den kinesiske elbilproducent Leapmotor. Han er kendt for sine dristige udtalelser. Og nu smider han endnu en bombe under markedet. Noget nok de færreste havde forestillet sig.

Forudsigelsen lyder på en pris omkring 7.000 amerikanske dollars for en stor SUV. Det svarer i dag til cirka 47.000 danske kroner.

Ifølge direktøren er prisen ikke urealistisk.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Det er rimeligt at sælge den til den pris i fremtiden, efterhånden som omkostningerne falder, siger han til CarNewsChina.

Han trækker en direkte parallel til markedet for fladskærms-tv. Her så man et enormt prisfald over en kort årrække. Teknologien blev billigere at producere i stor skala.

Leapmotors prisstrategi og tech-sammenligning

Zhu Jiangming mener, at en lignende udvikling vil ramme bilbranchen. Produktionsomkostningerne for elbiler vil falde drastisk. Det vil åbne for helt nye og lavere priser.

Den kinesiske direktør peger på, at biler i stigende grad er teknologiske produkter. Derfor vil de følge samme økonomiske logik som andre tech-gadgets.

Leapmotor er en af mange nye, kinesiske elbilproducenter. De er kendt for at presse priserne og udfordre de etablerede mærker.

Udmeldingen kan ses som et strategisk træk. Den lægger et stort pres på konkurrenterne. Samtidig skaber den forventninger hos forbrugerne.


Spørgsmålet er, om forudsigelsen holder stik. Mange faktorer kan påvirke prisen på biler. Det gælder råvarepriser, inflation og politiske beslutninger.

Kinesiske elbilers indtog i Europa

Den kinesiske bilindustri investerer massivt i elbiler. De sigter mod at blive globale ledere på området. Det europæiske marked er en central del af den strategi.

Flere kinesiske mærker er allerede kommet til Danmark. De lokker ofte med lavere priser og meget udstyr for pengene. Leapmotor er en del af den bølge.

Hvis priserne falder så markant, vil det ændre bilmarkedet for altid. Det vil gøre elbiler tilgængelige for en meget bredere del af befolkningen.

Mere efter annoncen

De traditionelle bilproducenter i Europa, USA og Japan vil blive tvunget til at reagere. Konkurrencen vil blive intensiveret voldsomt.

Forudsigelsen fra Leapmotor er under alle omstændigheder et stærkt signal. Den viser de store ambitioner fra de nye spillere i bilindustrien.

Spørgsmålet er, om mange af dem kan klare sig. Det er der nemlig noget der tyder på ikke sker. Selv samme Stellantis siger nemlig, at flere bilmærker vil dø under den nuværende priskrig. Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet