Dodge forsinker den sidste Challenger: “Motoren bliver ved at eksplodere”

I september fortalte Dodge, at den sidste Challenger med V8-motor er forsinket. Nu ved vi lidt mere om hvorfor.

Annonce

Dodge er i problemer. I september fortalte mærket, at den sidste Challenger med V8-motor er forsinket. Og nu fortæller direktør Tim Kuniskis lidt mere om hvorfor. Det viser sig, at motoren bliver ved med at eksplodere under testarbejdet.

I forvejen har det længe været rygtet, at den sidste Challenger får op mod 909 hestekræfter. Og det volder altså fabrikkens folk nogle problemer, siger direktøren.

– Jeg tror, vi har fået det løst. Hvis vi da ikke ser flere motorer eksplodere. Vi tror, vi har løst det. Men jeg holder altså stadig vejret.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Dodge omtaler bilen som ‘Last Call Challengerz’, og som det er nu, forventer fabrikken at kunne vise bilen frem ‘inden udgangen af 2022’. Allerede i september fortalte Dodge, at man ikke ville kunne nå den oprindelige debut på SEMA Show som afholdes netop nu. Det tager direktøren dog med sindsro.

– Det bliver en sjov historie en gang ud i fremtiden, fortæller han.

Droppe måske ikke benzin-motoren
Hvorfor den sidste Challenger er forsinket er ikke eneste nyt fra Dodge-lejeren. Amerikanerne kan også fortælle, at man har skiftet mening. Eller i hvert fald overvejer det.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Tidligere lød det, at Challenger og Charger skulle være mærkets sidste muskelbiler med forbrændingsmotoren. Men nu er stemningen skiftet, og mærket kigger nu på, hvordan en 3-liters V6’er med dobbelte turboer kan lægges i Challenger/Charger-afløseren efter 2024.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder