Disse bilmærker står til de største bøder i EU

En lang række bilmærker kan allerede nu ikke leve op til grænserne for, hvad deres modelprogrammer udleder af CO2. Det betyder store bøder fra EU.

Annonce

Næste år indfører EU endnu strengere emissionskrav for bilindustrien. Og lever bilmærkerne ikke op til dem, vanker der store bøder med det samme.

Volkswagen og BMW er nogle af de bilmærker, som allerede højtlydt har brokket sig over udsigten til bøderne. De vil have lov til at svine mere. Læs mere om det her.

Men som det ser ud nu, står Volkswagen og BMW til store bøder, fordi de udleder for meget. Det viser en opgørelse fra analysevirksomheden Dataforce, som Automotive News har set.

Artiklen fortsætter efter annoncen

For Volkswagen trækker det ned, at søstermærkerne i koncernen har for få elbiler i flåden og dermed på papiret udleder for meget CO2.

LÆS OGSÅ: Reservekører tager ledigt Formel 1-sæde fra Magnussen

I 2025 er den nye gennemsnitlige CO2-grænse pr. kilometer for bilmærkernes modelprogrammer 93,6 gram. Lige nu er den 116 gram.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Også hos Ford kniber det alvorligt med at komme under emissionsgrænserne. Faktisk er Ford det bilmærke som lige nu står til den største bøde fra EU’s side.

Og bøden kan blive større endnu. For Ford har i denne uge meddelt, at mærket skrotter udviklingen af en elbil, som allerede er blevet forsinket. Desuden vil mærket bruge færre penge på elbiler generelt. Ford dropper også idéen om kun at sælge elbiler i EU inden 2030.

Der er dog en lille redningsplanke for de strengte bilproducenter. De kan nemlig sammen danne såkaldte ’emissionspuljer’ og efterfølge købe dem af hinanden på kryds og tværs. Det er disse puljer der i mange år har skaffet bl.a. Tesla milliard-indtægter hvert år.

Læs videre efter annoncerne

Hos Renault vil har ledelsen direkte opfordret EU til at udskyde de skærpede emissionskrav, fordi elbilsalget halter. Faktisk er det bl.a. i Tyskland direkte kollapset for 7. måned i træk.

Omvendt riskerer investeringer i plugin-hybrider, som bl.a. Volkswagen og Ford satser på, at give bagslag. Skærpede krav til plugin-hybridernes forbrugstal står nemlig til at gøre biltypen meget dyrere allerede i 2027. Læs mere om det her.

Disse bilmærker står – i kronologisk rækkefølge – til de største CO2-bøder fra nytår:
Ford
Volkswagen-gruppen
Renualt-Nissan-alliancen
Stellantis-koncernen
Hyundai
Mercedes
BMW
Toyota
Geely-koncernen – herunder Volvo og Polestar
Kilde: Dataforce

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder