Det koster 1.200 milliarder kroner at redde Volkswagen

Volkswagen skal skære ned over hele linjen. Men det kommer alligevel til at koste 1.200 milliarder kroner at redde koncernen, hvis det skal ske inden 2030.

Annonce

Volkswagen Group justerer nu sine langsigtede planer.

Koncernen har til hensigt at investere 160 milliarder euro – godt 1.200 milliarder danske kroner – inden 2030.

Og selvom det er mange penge, er det en betydeligt mere mager redningsplan. I hvert fald når man ser på, hvad tyskerne havde regnet med bruge inden for samme periode.

Beløbet er del af en femsårsplan, som dog bliver genovervejet hvert eneste år. Planen skitserer ifølge Reuters langsigtede projekter på tværs af hele koncernen og bilmærkerne i den.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Sammenlignet med tidligere perioder det overordnede emne nu forsigtighed . Hovedformålet er at opretholde finansiel fleksibilitet.

Kina-nedgang og told i USA presser på

Udviklingen på vigtige internationale markeder har påvirket den økonomiske vækst, som VW-koncernen ellers havde regnet sig frem til.

Salget og markedsandelene er blevet væsentlige dårligere i lande som USA og Kina, hvor tyskerne er nødt til at være store for at overleve.

Den ustabilitet er særligt mærkbar for Porsche. Mærket trækker næsten halvdelen af sit salg gennem de to regioner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det betyder, at økonomiske udsving har en direkte indvirkning på Porsche.

Mærket fra Zuffenhausen har da også officielt anerkendt, at ledelsen tog fejl, når det kommer til elbiler. Og at man nu kigger mod biler med fobrændingsmotorer igen.

I et interview med Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung siger direktør Oliver Blume, der lidt endnu har ansvaret for både VW og Porsche, at man nu vil kaste flest penge i Europa.

Aktionærer kræver stabil udvikling

Læs videre efter annoncerne

Oliver Blume har for nylig fået en kontraktforlængelse som Volkswagens administrerende direktør frem til 2030.

Men han er blevet bedt om at forlade stolen som Porsches direktør. Faktisk er hans afløser, som Boosted også har kunnet fortælle, allerede fundet.

Blume erkender da også, at aktionærerne har måttet acceptere massive tab i de seneste tre år.

Mere efter annoncen

Han understregede, at han både må og skal stå på mål for den kritik.

Blume forventer da heller ikke Porsche kan vende udviklingen til vækst på markeder som det kinesiske. I hvert fald ikke på den korte bane.

Han mener ikke desto mindre, at det er muligt at tilpasse visse modeller bedre til lokale behov. Blume udelukker heller ikke, at Porsche vil satse på modeller, der udelukkende er bygget til Kina.

Men når det kommer til en Audi-fabrik i USA, vil Oliver Blume have politiske støttekroner på bordet, før han vil overveje projektet.

Mere efter annoncen

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har Volkswagen kørt med et underskud på 8,2 milliarder kroner på driften i tredje kvartal. Og det er effekten af de penge, der er blevet meget færre, vi nu ser.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Læs flere nyheder