Søndag 16. november lyser Storebæltsbroen op i en grøn farve. Det er for at mindes trafikofre, oplyses det.
Søndag 6. november lyser Storebæltsbroen grønt. Det sker for at markere FN’s internationale dag for trafikordre.
Det oplyser Rådet for Sikker Trafik.
Selvom den danske trafik ifølge en ny undersøgelse fra EU-kommissionen er den 4. mest sikre i hele unionen, er der ifølge rådet stadig langt vej endnu.
Hver år mister cirka 150 mennesker i Danmark livet i trafikken. Yderligere 30.000 kommer til skade.
– Storebæltsbroen betragtes som et vartegn for de fremskridt, der er sket i Danmark, siger Jakob Bøving Arendt, administrerende direktør i Rådet for Sikker Trafik, i en pressemeddelelse og tilføjer:
– Der ligger ligeledes et stort samarbejde til grund for, at Danmark i dag er et af verdens mest trafiksikre land, men der er stadig for mange der mister livet eller kommer til skade i trafikken, og det er vigtigt at markere og minde hinanden om.
Sund & Bælt har de seneste år arbejdet med at forbedre sikkerheden på broforbindelsen.
Det er blandt andet blevet til bedre varsling om trafikforhold og at vejarbejde skal udføres i nattetimerne for at genere trafikken mindst muligt.
Den farligste trafik i hele Europa finder man i øvrigt i Rumænien. Når den slags gøres op i dræbte pr. million indbyggere, dør 78 nemlig på de rumænske veje hvert år.

