Annonce:

De har tjent over 100 milliarder på Teslas nedtur

De såkaldte shortere – folk der spekulerer i aktiers nedtur – har kronede dage lige nu. Foreløbig har de hentet over 100 milliarder på Teslas nedgang.

De såkaldte shortere har i den seneste tid fået betydelige – endda enorme – gevinster på Tesla-aktiens fald.

Ifølge amerikanske medier som Financial Times har de største shortere – der er villige til at sætte mange penge på spil – hentet over 100 milliarder kroner på Tesla-aktiens nedtur.

At shorte er kort og godt at låne en aktie. Aktiens værdi skal på et tidspunkt indfries til den, man låner aktien af. Men er værdien faldet siden, er det shorteren, der tjener på det.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

Tesla-aktien har været under pres og oplevet et markant fald på aktiemarkedet. Et fald der nu har varet 9 uger i træk.

Financial Times skriver, at store shortsælgere hos de største hedgefonde har scoret over 100 milliarder danske kroner på nedgangen.

Efter flere års nedtur betaler nedturen sig nu

En nedgang der for alvor begyndte at tage fart 17. december sidste år, og siden da er Teslas aktie-værdi faldet med mere end 4.700 milliarder kroner. I hvert fald på papiret.

Per Lekander, managing partner i hedgefonden Clean Energy Transition, lægger over for Financial Times ikke skjul på, hvad han mener er forklaringen. Nemlig Elon Musks gøren og laden.

Artiklen fortsætter efter annoncen:

– Tesla havde en meget stærk mærkeværdi, og Elon har formået at ødelægge det fuldstændigt. Musk er på den forkerte side af køberne. Det er ikke folk med cowboystøvler, der køber Tesla.

Disse gevinster kommer efter en periode med betydelige tab for shortere. Under Teslas tidligere stigninger siden 2010 har shortsælgere tabt omkring 440 milliarder kroner på aktien.

Mange har forsøgt at spekulere i et fald, men aktien har tidligere vist sig at være modstandsdygtig over for den slags. Men nu går det altså shorternes vej.


Alene tirsdag i denne uge faldt bilmærkets værdi med yderligere 4 procent på børsen. Det ændrede dog i det store hele ikke ved, at Tesla stadig er blandt verdens mest værdifulde bilmærker.

Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: bj@boosted.dk

Læs flere artikler efter annoncerne:

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og webredaktør på Boosted.dk. Han har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god historie eller et forslag til en artikel? Skriv til bj@boosted.dk
Annonce:

Nyeste artikler

Annonce:

Motorsport

Annonce:

Læs også

Populære

Få vurderet din bil - gratis!

Auto Show Annonce

Nyheder til dig

Annonce:

Få gratis nyhedsbrev fra Boosted:

Noget er galt. Tjek venligst det udfyldte.
Tak for din tilmelding!

Flere populære artikler

Læs også