Clever ramt af kæmpe IT-nedbrud – elbiler kunne ikke lade

Et globalt nedbrud hos Microsoft skabte store problemer for Clever og tusindvis af danske elbilister. Fejlen ramte både opladning, app og hjemmeside.

Annonce

Elbilister over hele landet oplevede onsdag store problemer med at lade deres biler, efter at Clever blev ramt af det globale nedbrud hos Microsoft Azure.

Nedbruddet påvirkede både virksomhedens hjemmeside, clever.dk, Clever-appen og intelligent opladning i hjemmet.

Ifølge DR skyldtes problemerne en fejl i Microsofts Azure Front Door-system, som fordeler trafik mellem servere for at undgå overbelastning.

Fejlen medførte, at flere af Microsofts kunder verden over – herunder danske tjenester som DSB, Skat, Forsvaret og flere banker – blev utilgængelige i store dele af onsdagen.

Annonce

Clever bekræftede på Facebook, at problemerne med at oplade elbiler ramte både deres offentlige AC-ladere og den intelligente opladning i hjemmet. Samtidig kunne brugerne hverken logge ind på clever.dk eller appen.

”Vi oplever i øjeblikket tekniske udfordringer, som betyder, at nogle af vores offentlige normalladere og vores intelligente opladning i hjemmet er påvirket. Der kan også være udfordringer ved at lade hos vores roamingpartnere,” skrev Clever onsdag.

Selskabet forklarede, at årsagen lå hos Microsoft Azure og understregede, at kunder fortsat kunne lade som normalt ved hurtig- og lynladere, hvis de startede opladningen med ladebrikken.

Systemerne vender gradvist tilbage

Sent onsdag aften kunne Clever melde, at situationen var ved at blive normaliseret:

”Vi er ved at være oppe igen. Det globale nedbrud hos Microsoft Azure har her til aften påvirket clever.dk, Clever-appen, intelligent opladning i hjemmet samt opladning hos roamingpartnere. Langt de fleste har kunnet lade som normalt med deres Clever-ladebrik både hjemme og ude,” skrev selskabet i en opdatering.

De fleste systemer er nu tilbage, men enkelte kunder kan fortsat opleve ustabilitet, mens arbejdet med fuld genopretning fortsætter.

Et tydeligt tegn på digital sårbarhed

Ifølge Microsoft skyldtes nedbruddet en utilsigtet ændring i Azure-systemet, som håndterer trafikfordeling på tværs af servere. Virksomheden har nu tilføjet ekstra kontrol for at forhindre lignende fejl i fremtiden.

Artiklen fortsætter efter dette:

Men hændelsen viser, hvor afhængige både virksomheder og forbrugere er blevet af digitale infrastrukturer. Når systemer som Azure eller cloudtjenester går ned, rammer det alt fra elbilopladning og transport til offentlige myndigheder og banker.

I en tid, hvor strøm, internet og datatjenester er fundamentet for alt fra transport til betalinger, bliver et nedbrud hurtigt et globalt problem.

Situationen hos Clever er endnu et eksempel på, hvor sårbart et samfund kan være, når én teknisk fejl får hele verden til at gå i stå.

Annonce
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og ejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der en Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce