Citroën stopper ny elbil – pedalerne sidder forkert

Citroën har i al hast stoppet salget og leveringen af den nye C3 og ë-C3. Årsagen er en pinlig og livsfarlig fejl, hvor bilens pedaler kan være monteret forkert fra fabrikken.

Annonce

I en panik-handling har Citroën stoppet salget af deres helt nye C3-model.

Det sker efter opdagelsen af en pinlig og livsfarlig fejl, hvor bilens pedaler kan være monteret forkert.

Kunder, der allerede har fået leveret biler, er blevet bedt om øjeblikkeligt at stoppe med at køre i dem.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det skriver Autocar.

Den drastiske beslutning kommer blot få uger efter, at Citroën udsendte en lignende “Stop Kørsel”-advarsel for en række ældre modeller på grund af defekte airbags.

Nu er den altså gal med en helt ny bil.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fejlen omfatter både den almindelige C3, den elektriske ë-C3 samt de tilsvarende Aircross-modeller.

Bremsepedalen virker muligvis ikke

Den nyopdagede fejl er fundamental og ekstremt farlig.

Bilens pedaler kan være monteret forkert fra fabrikken.

I værste fald betyder det, at bilen ikke bremser, når føreren træder på bremsepedalen.

Hvis det sker, er føreren tvunget til at stole på bilens automatiske nødbremsesystem eller den elektroniske parkeringsbremse for at få bilen standset.

Advarslen fra Citroën er derfor ikke til at tage fejl af. Bilejere i Storbritannien er blevet frarådet at køre i deres biler, indtil de er blevet kontrolleret på et værksted.


Forhold i Danmark er ukendt

Den alvorlige produktionsfejl ser dog ud til at køre uden om Norden.

Fejlen er opstået på den samme platform, som også bruges til den nye Opel Frontera. De biler er dog endnu ikke leveret til kunderne.

Den dansk-svenske importør Wismo Group, har over for Vi Bilägare oplyst, at ingen af de biler, der er sendt over på den anden side af Øresund er ramt af fejlen.

– Vi har ingen berørte biler, der er relateret til den bremsetilbagekaldelse, du henviser til, siger Maria Malmgren, PR- og kommunikationschef hos importøren.

Mere efter annoncen

Boosted har spurgt den danske afdeling af Wismo, om fejlen er til stede herhjemme. Vi afventer svar.

Den nye sag er den anden store og potentielt farlige tilbagekaldelse fra Citroëns moderselskab, Stellantis, på kort tid.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har koncernen netop tilbagekaldt over 750.000 biler fra Peugeot, Opel og Citroën på grund af en akut brandfare.

Opdatering: 24.09.2025:
Wismo Group oplyser til Boosted, at problemet kun er tilstede på biler på det engelske marked.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet