I et forsøg på at kapre kunder hæver kinesiske BYD nu garantien på batteripakken i nye biler til 8 år eller 250.000 kilometer.
BYD hæver batterigarantien til 8 år eller 250.000 kilometer.
Det oplyser den danske importør i en pressemeddelelse mandag formiddag.
Kinamærket har foreløbig haltet gevaldigt bagefter de øvrige, kinesiske konkurrenter på markedet herhjemme.
Så i et forsøg på at dæmme op for de sløje salgstal, det er blevet til bare 1.940 nye BYD-biler herhjemme mellem 1.januar og 31. oktober i år, sender importøren garantien i vejret.
– (det, red.) gælder alle BYD-modeller undtagen ETP3. Også biler, der allerede er kører på vejene. Udvidelsen træder i kraft med det samme, oplyser importøren i en pressemeddelse sendt til Boosted.
Hvorfor ETP3 ikke er omfattet af garantien, melder importøren ikke noget om.
BYD er dog ikke de eneste, der forsøger at lokke kunder til med længere garantier på nye biler. Volvo gør noget lignende med 5 års garanti på elbiler.
Men hele garantiræset herhjemme begyndte for alvor, da Semler-gruppen, der har importen af VW-mærkerne herhjemme, lagde ud med en at forhøje garantien til 5 år.
Hos Stellantis forsøger man sig med en såkaldt service-betinget garanti på 8 år. Den slags møder dog allerede kritik. Bl.a. fra medlemsforeningen FDM.

