BYD-aktien i frit fald: Priskrig barberer 33% af overskuddet

Selvom BYD-aktien falder, stiger salget. Men en brutal priskrig i Kina har fået overskuddet til at kollapse, selvom omsætningen i andet kvartal var 172 milliarder kr.

Annonce

Den kinesiske bilgigant BYD’s aktie er i frit fald på børsen.

Det sker på trods af stigende salg. En intens priskrig på det kinesiske hjemmemarked har fået bilmærkets overskud til at falde med en tredjedel, eller 33 procent.

Nyheden kommer frem i forbindelse med selskabets regnskab for andet kvartal.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Her kunne BYD ellers fremvise en stigning i omsætningen på 14 procent. Det samlede salg lød på 265 milliarder svenske kroner, svarende til cirka 172 milliarder danske kroner.

Men på bundlinjen så det anderledes ud.

Overskuddet faldt markant til 8,4 milliarder svenske kroner, eller cirka 5,5 milliarder danske kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Brutal priskrig på det kinesiske marked

Årsagen til det faldende overskud skal findes i den hårde konkurrence på det kinesiske bilmarked.

En aggressiv priskrig har tvunget priserne på nye biler i bund. I gennemsnit er priserne faldet med 19 procent.

Den situation har skabt store problemer for mange bilproducenter. Nu rammer det også markedslederen BYD.

I sin regnskabsrapport anerkender BYD selv problemet.

– Øget priskonkurrence og hyppige forekomster af overdreven markedsføring har haft en negativ periodisk indvirkning på branchens udvikling, skriver selskabet.

Investorerne sender aktien ned

Selvom BYD’s vækst primært sker på eksportmarkederne, har problemerne på det enorme hjemmemarked fået investorerne til at reagere.


Nyheden om det faldende overskud har sendt BYD-aktien ned.

Det viser, at investorerne er bekymrede. De frygter, at selv et meget højt salg ikke er nok til at sikre en sund forretning, hvis bilerne sælges med for lille en fortjeneste.

Den intense konkurrence presser dermed alle producenter.

BYD er dog ikke det eneste bilmærke, hvis aktie har det hårdt i øjeblikket.

Mere efter annoncen

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har den japanske bilgigant Nissans aktie også taget et markant dyk. ‘Skylden’ skal Mercedes have.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet