Bøderegn – her kan politiet blive ved med at knalde bilister

Arkivfoto: presse-fotos.dk

Det er ikke mange dage siden, politiet kunne fortælle om en færdselskontrol i det vestlige Aarhus. Og nu har man været forbi igen.

Man skulle næsten tro, at bilisterne i det vestlige Aarhus kører efter en helt anden færdselslov, end resten af landet retter sig efter. For bare et par dage efter den sidste kontrol har Østjyllands Politi kigget forbi bydelen igen.

Annonce for Danmarks største bilmesse:

LÆS OGSÅ: SE LISTEN – Det scorer Kevin Magnussen i løn hos Haas

Og det – skulle det vise sig – var et klogt træk. I hvert fald fik blev bødeblokkene hurtigt rødglødende, da politiet torsdag aften i denne uge indledte kontrollen.

Sådan fordelte sigtelserne sig
• 3 x mobiltelefoner 
• 5 x sikkerhedsseler
• 2 x røde lys
• 2 x hastighed by (klip)
• 1 x §54 (narkokørsel)
• 1 x kørsel uden førerret
• 1 x kørsel i frakedelstiden
• 1 x hastighed by (bøde)
• 1 x løbehjul uden hjelm
• 1 x forkert lygteføring
• 2 x oplysningspligt
• 3 x kørekort ej medbragt
• 2 x solfilm i sideruder
Kilde: Østjyllands Politi

Reklameblok:



Reklamelink:
Er kæresten trist og sur? Bare rolig, her er den rette kur!

Reklamelink:
Skal kæresten forkæles med lækkerier? Så klik her og se mere!

Boosted.dk er Danmarks største site om biler med over en million unikke brugere og over syv millioner sidevisninger hver måned. Vil du i kontakt med os? Skriv til boosted@boosted.dk