Minister dropper elbil – vil hellere køre stor dieselbil

Tysklands finansminister Marcus Optendrenk dropper sin elektriske BMW i7 for at køre Audi A8 med dieselmotor. En stram tidsplan gør elbilen ubrugelig.

Annonce

Tysklands finansminister Marcus Optendrenk dropper sin elektriske BMW i7 for at køre Audi A8 med dieselmotor.

Elbil fra München var ellers tænkt som det grønne flagskib i delstaten Nordrhein-Westfalen.

Men de lange afstande og en tætpakket kalender har nu tvunget ministeren tilbage til de fossile brændstoffer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Marcus Optendrenk forklarer til Westdeutsche Allgemeine Zeitung, at kombinationen af lange køreafstande og en stram tidsplan hurtigt når grænsen i en elbil.

– Efter min erfaring fungerer elbilen godt i hverdagen i Düsseldorfs politiske kredse,” indrømmer han over for avisen.

Men virkeligheden uden for storbyen kræver noget mere robust og hurtigt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den tyske finansminister er ikke alene om at fravælge strøm til fordel for diesel.

Byggeriets minister Ina Scharrenbach har også skiftet sin elbil ud med dieseloverskud. En gennemgang fra nyhedsbureauet DPA viser, at kun syv ministre i delstaten nu kører på strøm eller som plug-in-hybrid.

Marcus Optendrenk måtte pænt vente på, at leasingaftalen på den store BMW i7 udløb, før han kunne bestille sin nye Audi A8.

Læs videre efter annoncerne

Bilen bliver i øvrigt en af de sidste A8’ere nogensinde. Audi lægger nemlig modellen i graven uden at have en afløser i klar eller for den sags skyld klar.

Den elektriske BMW har ellers en rækkevidde på 620 kilometer på papiret. Men i den politiske hverdag er ventetiden ved ladestanderne blevet en uacceptabel flaskehals.

De tyske bilmærker kæmper for at gøre deres elbiler attraktive for erhvervslivet.


At landets egne toppolitikere nu fravælger teknologien, sender et signal om, at heller ikke den politiske top bryder sig om teknikken.

Det rejser spørgsmål om, hvorvidt infrastrukturen overhovedet er klar til den grønne omstilling.

Mere efter annoncen

Flere ministre i delstaten holder fast i de klassiske forbrændingsmotorer for at kunne komme frem og tilbage.

Selvom nye biler løbende bestilles, når gamle aftaler udløber, er diesel stadig kongen på de tyske motorveje.

Situationen er ikke meget anderledes herhjemme i Danmark, hvor de grønne ambitioner ofte møder virkeligheden.

Mere efter annoncen

Boosted har tidligere kunnet fortælle, at kun 4 ud af i alt 32 danske ministerbiler reelt er helt eller delvist elektriske.

Den ældste ministerbil i Danmark er en BMW 760iL fra 2011. Altså en 15 år gammel 12-cylindrede benzinsluger som går 7,7 kilometer på én liter benzin. 

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet