FDM advarer nu om en ekstraregning på 4.400 kroner til danske bilister grundet de høje brændstofpriser. Forbrugerøkonom Ilyas Dogru frygter højere priser.
FDM advarer om, at en ekstraregning på op mod 4.400 kroner er på vej i bilisternes retning.
Det er især ejere af dieselbiler, der mærker presset fra de tårnhøje priser på tankstationerne.
Forbrugerøkonom hos FDM, Ilyas Dogru, siger til B.T., at det kan ende med at blive meget grimt for de danske bilister.
Udviklingen skyldes i høj grad den voldsomme uro på verdensmarkedet og de igangværende konflikter i Mellemøsten.
Usikkerheden på energimarkederne presser olieprisen op, hvilket smitter direkte af på prisen i Danmark.
Som Boosted allerede har kunnet fortælle, mener Qatars energiministerium, at olieprisen er på vej mod 150 dollar pr. tønde.
Sidst, diesel- og benzinprisen var over 20 kroner literen, kostede en tønde råolie 125 dollar.
En bilist med et kørselsbehov på 20.000 kilometer årligt står nu til at miste tusindvis af kroner ekstra i budgettet.
Drivkraft Danmark peger på, at det danske marked er ekstremt sårbart over for globale begivenheder.
Markedet reagerer lynhurtigt, når spændingerne stiger uden for landets grænser. Det efterlader de danske husholdninger med transportudgifter, der fylder mere og mere hver eneste måned.
Mens den danske regering ikke gør noget, griber andre europæiske gribe ind over for de høje priser.
Lande som Sverige, Holland og Italien har alle sænket deres brændstofafgifter – eller har planer om det – for at hjælpe bilisterne økonomisk.
Branchefolk frygter samtidig, at bunden – eller højden på prisen om man vil – endnu ikke er nået for de danske bilejere.
Hvis den geopolitiske situation forværres yderligere, kan priserne på både benzin og diesel stige endnu mere.
Danske bilister må derfor indstille sig på, at det bliver markant dyrere at holde hjulene i gang. Uden politisk vilje til at sænke afgifterne er der ingen umiddelbar lindring i sigte.
Mange familier må nu skære ned på andre poster for at få råd til den daglige transport.


