FDM: Derfor er høje brændstofpriser kommet for at blive

FDM’s forbrugerøkonom Ilyas Dogru slår fast, at høje brændstofpriser på diesel og benzin er kommet for at blive.

Annonce

Forbrugerøkonom Ilyas Dogru fra bilorganisationen FDM slår nu fast, at høje brændstofpriser på diesel og benzin er kommet for at blive i 2026.

Bilister må indstille sig på en permanent dyrere hverdag ved landets pumper.

Baggrunden for udmeldingen er den anspændte situation i Mellemøsten, som har skabt langvarige forstyrrelser i Hormuzstrædet.

Annonce

Krigen i og omkring Iran har blokeret for vigtige forsyninger til det europæiske marked.

Europa er i ekstrem grad afhængig af importeret diesel, og manglen mærkes tydeligt i Danmark. Situationen har sendt priserne op i et historisk niveau, som rammer hårdt.

– Dieselbilister har aldrig tanket til så høj en pris, siger forbrugerøkonom Ilyas Dogru. Han henviser til, at de gamle prisniveauer reelt kan være væk for altid.

Artiklen fortsætter efter annoncen

FDM peger desuden på, at det ikke kun er råolieprisen på verdensmarkedet, der bestemmer prisen. Også stigende omkosten til transport, lønninger og lovpligtige biobrændstoffer presser niveauet op.

Svag konkurrence og ens priser på danske tankstationer

For at undersøge problemet nærmere har organisationen for nylig tjekket priserne på 44 forskellige tankstationer. Resultatet af undersøgelsen viste et yderst bemærkelsesværdigt mønster på tværs af landet.

Priserne var stort set fuldstændig identiske, uanset hvor i Danmark undersøgelsen blev foretaget. Der var ikke engang tale om lokale prisforskelle mellem de enkelte udbydere.

Artiklen fortsætter efter denne sektion:

– I en tid hvor brændstofpriserne svinger meget, er det mærkeligt, at priserne stadig er fuldstændig ens, uanset hvor i landet man tanker.

– Vi kan ikke engang se en lokal prisforskel. For FDM understreger det, at der er noget helt galt med konkurrencen på brændstofmarkedet, hvilket myndighederne skal se nærmere på, siger Ilyas Dogru.

Bilorganisationen opfordrer derfor de relevante myndigheder til at gå ind i sagen med det samme. De ensartede priser skader de danske forbrugere, som mangler reel konkurrence.


Fremtiden byder desuden på nye EU-regler og strenge emissionssystemer, der vil presse prisen yderligere op.

Høje brændstofafgifter placerer Danmark i den globale top

Mens lande som Sverige, Tyskland og Norge vælger at sætte afgifterne ned, går den danske regering en anden vej. Herhjemme nægter et politisk flertal at give bilisterne en økonomisk håndsrækning.

Boosted har tidligere kunnet fortælle, at kun få lande i hele verden har højere afgifter på brændstof end Danmark.

Dansk Folkeparti forsøger dog at få Folketinget til at tage stilling til netop lavere afgifter på benzin og diesel.

Mere efter annoncen

Foreløbig har partiets borgerforslag dog ikke kunnet samle 50.000 underskrifter.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?