FDM advarer: Politikerne skjuler ny bilafgift til efter valget

En ny bilafgift i form af kørselsafgifter kan ramme danske bilister hårdt. FDM frygter, at politikerne bevidst gemmer rapport om det til efter valget.

Annonce

Politikerne skjuler ny bilafgift til efter valget.

Det mener FDM i hvert fald.

Det drejer sig om de såkaldte kørselsafgifter, hvor bilister betaler for hver eneste kørt kilometer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selvom et stort dansk forsøg med mere end 2.000 bilister netop er afsluttet, lander den afgørende rapport først, når stemmerne er talt op efter valget på tirsdag.

FDM mener selv, at det er ‘dybt problematisk’, at vælgerne ikke fÃ¥r klar besked om fremtiden i deres biløkonomi nu og her.

Kørselsafgifter kan nemlig ændre hverdagen markant for de mange danskere, der er afhængige af bilen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det gælder især familier i oplandet, som pendler til arbejde i de største byer.

Tanken bag afgiften er at mindske trængsel ved at beskatte kørsel på bestemte tidspunkter.

Fortalerne mener, at det vil give bedre plads på vejene og færre uheld i trafikken. Men FDM frygter, at det i virkeligheden bare bliver en ny og bekvem indtægtskilde for statskassen.

Læs videre efter annoncerne

Spørgsmålet er, om de nye afgifter skal erstatte de nuværende bilafgifter eller lægges oveni. Der er også stor usikkerhed om, hvorvidt afgiften skal gælde i hele landet.

Det vil ramme socialt og geografisk skævt, mener medlemsorganisationen.

Bilisterne i forvejen er presset af høje brændstofpriser uden politisk hjælp. Og det selvom lande som Holland og Sverige allerede har sat lignende benzin- og dieselafgifter markant ned.

Hvis en ny kilometercentral afgift bliver indført uden kompensation, bliver det markant dyrere at være bilist.

Mere efter annoncen

FDM kræver derfor, at politikerne tager debatten med borgerne, før krydset sættes.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler