Fagforening forlanger bilister skal betale 2,5 kr. pr. kilometer

Hvis det stod til ingeniørernes fagforening, IDA, skal danskerne til lommerne og betale 2,5 krone for hver eneste kilometer, de kører i bil.

Annonce

Inginørernes fagforening, IDA, vil omlægge det danske afgiftssystem så det mere direkte rammer, dem der ejer en bil.

Helt konkret har en række nye beregninger, som fagforeningen har fået udarbejdet, vist tre helt konkrete forslag til en ny model.

Det mest indgribende er et forslag til roadpricing – såkaldte vejafgifter. Her foreslår IDA nemlig, at danskerne skal betale 1,5 kroner hver eneste gang, de kører en kilometer.

Artiklen fortsætter efter annoncen

På nuværende tidspunkt er der godt 2,8 millioner personbiler i Danmark. Det kan altså blive til mange penge. IDA vil dog gå med til, at beløbet justeres alt efter sted men ikke tid.

Eksempelvis siger fagforeningen, at det skal koste 2,5 kr. pr. kørt kilometer i byzoner, halvanden krone i såkaldte stationsnære områder, mens prisen skal ned på 50 øre pr. kilometer i landzoner.

Ifølge IDA vil den form for kørselsafgift fjerne meget af trængslen på vejene. Ligesom det vil reducere CO2-udledningen med op til 20 procent, fordi det flytter flere over i den kollektive trafik.

Artiklen fortsætter efter annoncen

IDA er omvendt ikke de eneste, der har kigget på roadpricing. Det har staten også fået DTU til.

Et forsøg med 2.900 frivillige bilister har vist, at staten kan tjene 33 milliarder kroner om året på en omlægning af det nuværende, periodiske afgiftsystem.

Tallet er, som Boosted også kunne fortælle, dog behæftet med stor usikkerhed. Det er da heller ikke alle, der synes, roadpricing er en super idé.

Det vil nemlig koste 600 millioner kroner alene at etablere overvågningen. Ligesom det vil koste yderligere 500 millioner kroner om året at holde den kørende.

200 millioner kroner mere end der lige nu bruges på at inddrive den såkaldte kilometerafgift, som lastbiler på de danske veje har betalt siden 1. januar 2025.

Eksempelvis siger medlemsforeningen FDM, at det ikke giver mening, at det koster penge at køre på en ødede landevej en søndag aften.


Spørgsmålet er da også, om der overhovedet er politisk vilje til at ændre afgiftssystem for biler. Tidligere skatteminister Rasmus Stoklund (S) lovede det faktisk inden sommerferien 2025.

Men siden er han skiftet ud, og der er intet sket med bilafgifterne. Bortset fra at Christiansborg besluttede sig for at holde elbiler fri for registreringsafgift endnu et år.

Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet