DF kræver at benzin falder med 2,68 kr. fra maj

Dansk Folkeparti kræver lavere afgifter på benzin og diesel. Desuden vil partiet skære momsen ned til 15 procent for at hjælpe danske bilister.

Annonce

Dansk Folkeparti går nu til kamp mod de høje priser ved standeren. Partiet vil have sænket prisen på benzin og diesel allerede fra maj måned gennem et nyt lovforslag.

Finansordfører Peter Kofod bekræfter planen over for DR. Forslaget går ud på at rulle de danske afgifter tilbage til EU’s absolutte minimumssats.

Det skriver DR.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det vil betyde et markant fald i prisen for de danske husholdninger. Benzin vil falde med cirka 2,68 kroner pr. liter, mens diesel bliver cirka 1,80 kroner billigere.

Partiet ønsker, at regeringen pålægges at få de nye regler indført per 1. maj 2026. Det skal sikre, at danskerne mærker effekten hurtigst muligt.

Udover de lavere afgifter foreslår partiet også en lavere moms. Den skal efter planen sænkes fra 25 procent til blot 15 procent på brændstof til vejtransport.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Finansieringen af det store hul i statskassen er også tænkt ind i planen. Dansk Folkeparti peger på flere klimaprojekter skal tages af bordet.

Peter Kofod nævner specifikt Energi Bornholm som et eksempel på et projekt, der kan undværes. Pengene skal i stedet ende direkte i lommerne på bilisterne.

Det nye folketing skal tirsdag tage stilling til forslaget. Partiet mener, at det er nødvendigt at handle nu for at beskytte borgernes privatøkonomi.

Mange danskere er afhængige af deres bil i hverdagen. De høje priser har længe været en tung post i budgettet for pendlere og børnefamilier.

Hvis forslaget stemmes igennem, vil det være en historisk stor ændring. Det vil gøre Danmark til et af de billigste lande i EU at tanke i.

Den fungerende SVM-regering har endnu ikke meldt ud, hvordan de forholder sig til kravet. Men presset stiger for at finde en løsning på de dyre brændstofpriser.


Dansk Folkeparti står fast på, at der skal ske noget senest i maj. Peter Kofod understreger, at de danske bilister ikke kan vente længere.

Det vil kræve et flertal i Folketinget at tvinge regeringen til handling. Spørgsmålet er nu, om de andre partier vil være med.

Venstre foreslog under valgkampen en midlertidig sænkelse af afgiften. Den skulle gælde året ud. Men som Boosted også har kunnet fortælle, går man lige på den anden side af Øresund endnu længere.

Regeringen i Stokholm har nemlig spurgt EU om lov til at sænke afgiftsniveau så markant, at det ryger ned under unionens minimumsniveau.

Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet