Bilmærke i krise taber 6,7 milliarder kroner – fyrer hver femte

Aston Martin er i krise og fyrer hvert femte ansatte, mens de udskyder deres elektriske satsning efter et kæmpe milliardtab.

Annonce

Aston Martin er i krise og fyrer hvert femte ansatte som led i en omfattende redningsplan, der skal rette op på et gigantisk underskud.

Det britiske bilmærke har netop præsenteret et årsregnskab med et dundrende underskud på 6,7 milliarder danske kroner.

For at stoppe blødningen i regnskabsafdelingen trækker ledelsen ifølge BBC nødbremsen og nedlægger 600 stillinger på tværs af organisationen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Krisen rammer især på hovedkontoret i Gaydon og fabrikken i Wales, hvor de eksklusive sportsvogne og SUV’en DBX samles.

Tidligere har et faldende salg i Kina fået skylden for tabet. Men nu peger Aston Martin også på de amerikanske toldsatser.

– De er ekstremt forstyrrende, lyder det fra selskabet, der i regnskabet også oplyser, at man udskyder planen om elbiler.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Beslutningen om at fyre 20 procent af medarbejderne skal spare virksomheden for cirka 355 millioner kroner om året.

Det betyder samtidig, at planen om en elektrisk Aston Martin inden for de næste par år definitivt er lagt i graven.

Investeringerne bliver i stedet flyttet over på hybrider og de klassiske V12-motorer, som kunderne stadig efterspørger.

Læs videre efter annoncerne

Topchef Adrian Hallmark erkender, at mærket står ved en skæbnesvanger skillevej.

Ved at udskyde elektrificeringen håber han at stabilisere finanserne, før kassen løber helt tør for kapital.

Det er et risikabelt træk i et marked, hvor konkurrenter som Ferrari og Porsche allerede rykker hurtigt på el-teknologien.

De 600 fyringer vil ske løbende hen over foråret 2026, mens produktionen bliver lagt om.

Mere efter annoncen

For at redde lidt af økonomien har Aston Martin faktisk også solgt rettighederne til sit eget navn. Handlen indbringer bilmærket næsten en halv milliard kroner.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler