Bilisterne har talt: Tesla er det mindst seje bilmærke

En ny international undersøgelse fra MoneySuperMarket kommer frem til, Tesla er det mindst seje bilmærke. Rivalerne Mercedes og BMW er i den helt anden ende.

Annonce

Nye tal fra en stor, international undersøgelse viser, at Tesla bliver anset for at være det mindst seje bilmærke.

Hele 31 procent af de adspurgte i undersøgelsen peger på det amerikanske elbilmærke som det der er “mindst cool”.

Undersøgelsen er står engelske MoneySuperMarket bag.

Artiklen fortsætter efter annoncen

De har spurgt 4.800 personer i 20 forskellige lande, herunder Sverige og Tyskland, om deres holdninger til forskellige bilmærker og deres ejere.

Resultatet er en nedtur for Tesla.

Mercedes er mest – Tesla er mindst sej

Når det kommer til at være “sej”, er det de traditionelle, tyske dyre mærker, der løber med sejren.

Artiklen fortsætter efter annoncen

På førstepladsen ligger Mercedes, som 76 procent af de adspurgte anser for at være et sejt mærke.

Lige efter følger BMW med 72 procent og Audi med 69 procent.

Tesla lander på en fjerdeplads med 45 procent. Men samtidig indtager Tesla også førstepladsen på den negative liste.

Med 31 procent er der markant flest, der peger på Tesla som det mindst seje bilmærke. I hvert fald når der sammenlignes med Kia, Subaru og Nissan der indtager de efterfølgende placeringer.

BMW-ejere er de mest arrogante

Undersøgelsen afdækker også en række udbredte fordomme om forskellige bilejere.

BMW- og Mercedes-ejere bliver i høj grad anset for at være arrogante, prangende og selvsikre.


Tesla-ejere bliver beskrevet på næsten samme måde, men med prædikatet “miljøbevidst” føjet til listen. Toyota- og Volvo-ejere bliver derimod anset for at være praktiske, familievenlige og pålidelige.

Interessant nok viser undersøgelsen, at mange af fordommene er forkerte.

Mere efter annoncen

MoneySuperMarket har sammenlignet holdningerne med reel forsikringsdata. Dataene viser eksempelvis, at det er Audi-ejere, der får flest fartbøder – ikke BMW-ejere, selvom det ellers er deres ry.

Teslas faldende popularitet i undersøgelsen afspejler en bredere tendens, men det gælder for elbiler som helhed.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, styrtdykker kundernes loyalitet over for elbilerne nemlig i disse dage.

Mere efter annoncen

Samtidig vakler flere af de store bilmærker i den ellers klippefaste tro på, at de så sent som i 2030 kun skulle bygge elbiler.

Senest har Stellantis-koncernen, der bl.a. består af de europæiske mærker Opel, Citroën, Peugeot og Lancia, meldt ud, at de ikke kan klare sig uden forbrændingsmotoren.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet