Bilgigant viser nu reklamer i helt nye biler

Reklamerne er kommet for at blive. Og nu har Stellantis-koncernen besluttet sig for at vise dem i helt nye biler. Man begynder i USA med Jeep.

Annonce

Reklamer i nye biler er under udvikling, og infotainment-systemerne er et sted, hvor de kan dukke op.

Stellantis-koncernen, som står bag bilmærker som Jeep, er begyndt at eksperimentere med visning af reklamer i infotainmentsystemerne i deres nyeste biler.

Det er dog reklamer for koncernen selv. Blandt andet bliver der vist information om Mopar-garantier, hver gang bilerne holder stille.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Denne praksis har allerede mødt modstand fra både bilejere og eksperter i bilindustrien ifølge FuelArc News.

Mange bilejere betragter deres bil som et frirum, hvor de kan slappe af og koncentrere sig om kørslen. Introduktionen af pop-up-reklamer risikerer at forstyrre denne balance og skabe irritation, lyder kritikken.

Reklamerne er en del af en indgået aftale mellem Stellantis og Sirius XM, som leverer infotainmentsystemet til bilerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Selvom det er muligt at lukke reklamerne ved at klikke på et kryds i hjørnet af skærmen, har flere bilejere udtrykt frustration over at skulle interagere med reklamer på en skærm, der primært er beregnet til vigtige funktioner som GPS-navigation og betjening af bilens indstillinger.

I en tid, hvor bilpriserne generelt er høje, kan denne strategi få bilejerne til at føle, at de bliver udnyttet økonomisk. I stedet for at føle sig værdsat som kunder kan de få en oplevelse af, at der bliver tjent penge på dem på en måde, som de ikke bryder sig om.

Denne situation har ført til sammenligninger med andre virksomheder, hvor Stellantis ses som en del af en tendens til at kommercialisere tidligere private og reklamefri områder.

Der er blandt bilejerne en bekymring for, at Stellantis’ fremgangsmåde kan danne grundlag for, at andre bilproducenter følger efter med lignende strategier.

Men der er også en risiko for, at det kan have den modsatte effekt, hvor kunderne begynder at opfatte det som en ulempe og vælger biler fra andre mærker.

Hvis reklamevisning i infotainmentsystemerne bliver mere udbredt, kan det føre til en stærk reaktion fra bilejerne, især i Europa, hvor forbrugerne ofte tillægger privatlivets fred og brugervenlighed stor betydning.


I lande som Danmark, hvor der i de senere år har været en intens debat om privatliv, kan en sådan teknologi møde betydelig modstand, hvis den introduceres på det europæiske marked.

Bilejerne mener ifølge FuelArc News, at bilproducenterne bør tage deres bekymringer meget alvorligt. Eller i det mindste overveje, hvordan køreoplevelsen ikke bliver forstyrret, men endda den i forvejen er.

Mere efter annoncen

Stellantis er omvendt langt fra de eneste, der leder efter ekstra penge at tjene på deres biler. BMW og Audi har de seneste år fået massiv kritik for at skjule funktioner som sædevarmen bag en betalingsmur. Læs mere om det her.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet