Bilgigant tvunget til at lukke fabrik – ingen køber bilerne

Den store Stellantis-koncern er tvunget til at sætte produktionen på pause. Fabrikker, der bygger biler for Fiat, Alfa Romeo, Opel og DS, lukkes midlertidigt.

Annonce

Fordi kunderne bliver væk, er den store bilkoncern Stellantis nu tvunget til midlertidigt at lukke en række af sine fabrikker.

Beslutningen er en direkte konsekvens af et salgsfald på 10 procent i Europa og en generelt lav efterspørgsel på koncernens biler.

Det skriver Reuters.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Stellantis, der tæller 14 bilmærker, er en af verdens største bilproducenter. Men koncernen er i øjeblikket i en sårbar position.

Den nye administrerende direktør, Antonio Filosa, har fået en udfordrende opgave med at få koncernen på fode igen.

Nu tvinger den lave efterspørgsel ham til at tage drastiske skridt.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fiat- og Alfa Romeo-fabrik lukker i Italien

Den første fabrik, der bliver ramt, er anlægget i Pomigliano i Italien.

Her produceres modellerne Fiat Panda og Alfa Romeo Tonale.

Fabrikken vil blive lukket ned fra den 29. september.

Læs videre efter annoncerne

I en officiel udtalelse forklarer Stellantis, at foranstaltningen skal “genskabe balancen mellem produktionskapacitet og faktisk efterspørgsel”.

Det er en pæn måde at sige, at de producerer biler, som ingen vil købe.

Langvarig nedlukning for Opel og DS

Endnu mere alvorligt ser det ud for fabrikken i Poissy uden for Paris.

Her produceres biler for mærkerne Opel og DS.

Mere efter annoncen

Den fabrik vil blive lukket ned i en længere periode fra den 13. oktober til den 31. december.

Som Boosted for nylig kunne fortælle, har Stellantis netop droppet sit ambitiøse mål om, at alle koncernens 14 bilmærker i Europa skulle være 100 procent elektriske i 2030.

Det er ikke første gang, Stellantis trækker håndbremsen på sine europæiske fabrikker. Tilbage i september 2024 stoppede Fiat produktionen af 500e, fordi elbilen var meget svær at sælge til kunderne.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler