Bilgigant fyrer øjeblikkeligt 250 ansatte

Nissan skal af med yderligere 250 ansatte på mærkets fabrik i Sunderland. Bilindustriens største arbejdsplads i landet. I første omgang forsøger man med ‘frivillige aftaler’.

Annonce

En ny fyringsrunde har ramt Nissan.

Denne gang går det ud over mærkets store fabrik i Sunderland, England. Som faktisk er den største af sin slags i hele landet.

Her mister 250 ansatte nu deres arbejde.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det sker, selvom fabrikken producerer populære modeller som Nissan Juke og Qashqai. Den udgave af elbil Nissan Leaf skal også bygges på stedet.

Fyringerne er en del af en større, global plan for Nissan. Bilmærket kæmper i øjeblikket mod svage salg på verdensplan. De nye afskedigelser i England er et direkte resultat af den situation.

Nissan har åbnet for en frivillig fratrædelsesordning. Ordningen er tilbudt til både kontorpersonale og ansatte på selve fabriksgulvet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det bekræfter en talsperson fra Nissan over for Reuters.

Dog er de medarbejdere, som direkte samler bilerne, ikke berørt af sparetiltaget. Flytningen er ifølge Nissan selv beregnet til at “støtte effektiviteten”.

Det er ikke første gang, Nissan svinger med sparekniven. I maj måned offentliggjorde mærket en plan, der skal skære 11.000 jobs væk globalt.

Læs videre efter annoncerne

Syv fabrikker ud af 14 fabrikker skal desuden lukkes helt. Over for Boosted har Nissan i Danmark dog bekræftet, at ingen af nedskæringerne rammer det danske marked.

Global omstrukturering rammer britisk fabrik

Med de seneste afskedigelser har Nissan nu sagt farvel til omkring 20.000 medarbejdere i løbet af de sidste 12 måneder.

Nissan har på verdensplan omkring 133.500 ansatte. Heraf arbejder cirka 6.000 på fabrikken i Sunderland, som er en af de største bilfabrikker i Storbritannien.

En talsperson for mærket uddyber situationen over for pressen.

Mere efter annoncen

– For at understøtte den fremtidige konkurrenceevne indleder vi i den her uge drøftelser med nogle af vores folk i Sunderland om muligheden for frivilligt at forlade Nissan med støtte, lyder det i en officiel udtalelse.

– Det vil understøtte anlæggets effektivitet, da vi sigter mod at blive en slankere og mere modstandsdygtig forretning.

Fabrikken har en fremtid trods de mange fyringer

På trods af de mange afskedigelser fastholder Nissan, at fabrikken i Sunderland er central for mærkets fremtid.

Især når det kommer til elbiler. Fabrikken forbliver “i spidsen for vores elektrificeringsstrategi,” udtaler talspersonen.

Mere efter annoncen

Tidligere i juni afslørede bilproducenten detaljer om den nye generation af elbilen Nissan Leaf. Netop den bil skal efter planen bygges på fabrikken i Sunderland.

Det understreger en dobbelthed i Nissans nuværende situation. Mens der investeres i fremtidens elbiler på den ene side, er der behov for at skære ned på antallet af medarbejdere på den anden.

Hos Nissan er man dog overbevist om, at det er den rigtige vej at gå. Det skal sikre mærkets overlevelse på et meget konkurrencepræget bilmarked.

Mens Nissan skærer ned og omstrukturerer for at klare sig gennem krisen, er de bestemt ikke alene. Snart sagt alle bilkoncerner mærker, at pengene ikke hængere på træerne.

I hvert fald ikke længere. Så sent som i begyndelsen af juni måned sagde 20.000 Volkswagen-ansatte ja til en fyreseddel. Læs mere om det her.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]

Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Flere bilnyheder

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Læs flere nyheder om biler