Han fik et år på posten, og så sent som for 2 uger siden sagde Pere Brugal, at General Motors havde store planer i Europa. Nu er han fyret.
Den amerikanske bilgigant General Motors skærer ned, og det koster nu også chefen, der skulle stå for et europæisk comeback, jobbet.
Pere Brugal fik jobbet for et år siden, men nu er han blevet fyret igen.
I september 2024 lød det ellers fra GM, at Pere Brugal fik jobbet, fordi han kom fra tunge poster hos konkurrenter som Tesla og BYD.
Men nu er han altså blevet bedt om at smutte.
General Motors trak sig fra det europæiske marked i 2017, da man solgte Opel til, hvad der dengang hed PSA-koncernen.
Siden har det forlydt, at amerikanerne ville gøre comeback med elbiler fra Cadillac som spydspids. Men bilerne er kun lanceret på ganske få markeder som Schweiz, Tyskland og i Frankrig.
Herhjemme glimter GM-koncernen stadig ved sit fravær. Og som Boosted tidligere har kunnet fortælle, er det helt store comeback allerede i fare.
General Motors har således forladt et hundedyrt lejemål i Norge. Adressen i hovedstaden Oslo skulle ellers bruges som udstillingsvindue for General Motors’ comeback til det europæiske marked.
Det er dog ikke kun i Europa, at GM skærer ned. Som Boosted også kunne fortælle i denne uge, har koncernen fyret 200 ansatte i USA.
Det er sket, selvom koncernens samlede regnskab er stormet fremad. I amerikanske medier spekuleres der dog på, om bilgiganten forbereder sig på en tid uden statslige tilskud til elbiler.
Støtten til elbiler i USA røg nemlig ved udgangen af september i år. De foreløbige prognoser peger ifølge analysefirmaet JD Power på, at salget i oktober vil være faldet med hele 60 procent.

