Nissan har fremlagt sit årsregnskab for 2024, og det er dyster læsning. På et år har japanerne tabt, hvad der svarer til 30 milliarder danske kroner.
Opdatering: I en mail til Boosted oplyser Nissan i Danmark, at man ikke bliver ramt af de ellers globale nedskæringer.
Nissan har set bedre dage.
Midt i skilsmissen fra Renault-gruppen meddeler japanerne, at man har tabt vanvittige 30 milliarder danske kroner i løbet af 2024.
Det fremgår af årsregnskabet, som netop er offentliggjort.
For at rette op på økonomien vil ledelsen iværksætte flere skrappe tiltag. Allerede inden regnskabet blev offentligt kendt, kom det eksempelvis frem, at Nissan vil fyre 20.000 ansatte på verdensplan.
Japanerne meddeler desuden, at man ikke tør sige noget om, hvordan 2025 ender med at se ud. Her giver man toldsatser i USA det meste af skylden.
Samtidig ligger det nu fast, at Nissan skal skære antallet af fabrikker ned fra de nuværende 17 til bare 10 styk på verdensplan inden 2027.
På den måde skal det lykkes japanerne at spare 22 milliarder kroner. Pengene skal findes i både faste og variable omkostninger.
Boosted forsøger at få en kommentar fra Nissan i Danmark, om hvorvidt de planlagte nedskæringer også vil ramme den danske del af forretningen.
Nedskæringerne rammer japanerne, efter at en sammenlægning med Honda blev kørt i graven. Angiveligt fordi de to bilmærker ikke kunne blive enige om, at Nissan skulle underordne sig Honda som et datterselskab.
Det mislykkede redningsforsøg fik desuden Nissans bestyrelse til at spare den administrerende direktør.
Han er til gengæld blevet erstattet af en mand, som vil give modellerne GT-R, Silvia og Pulsar GTI-R et comeback. Læs mere om det her.
Tak fordi du læste med. Har du set en fejl i artiklen? Så fortæl os det: [email protected]