Annonce

Bilgigant blæser på EU – sælger fossilbiler efter 2035

EU-toppen nærmer sig et kompromis, der river 2035-forbuddet i stykker. Men Stellantis-toppen er ikke tilfreds og forsætter med fossilbilerne efter den dato.

Bilkoncernen Stellantis har ikke tænkt sig at vente på, at EU-toppen rivet forbuddet mod forbrændingsmotoren i stykker.

For selvom styret i Brussels i denne uge netop selv er kommet med et kompromisforslag, har Stellantis’ bestyrelsesformand helt andre idéer.

Forbuddet mod nye biler med benzin- og dieselmotorer skal rives i stykker nu. Det gør han meget klart i et interview med Politico.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Til mediet siger Elkann, at han vil have drivlinjer som plugin-hybriderne, elbiler med rækkeviddeforlængere, og biler der kan køre på syntetiske brændstoffer, undtaget fra et forbud.

Får Elkann, hvad han peger på, kan stort set alle biler med forbrændingsmotorer kører videre.

Tidligere har Stellantis anslået, at man gennem tiden har bygget mere end 22 millioner biler, der uden problemer kan køre på syntetisk benzin eller diesel.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Om bestyrelsesformanden får sin vilje, er endnu for tidligt at spå om.

Vi er nemlig endnu nogle dage fra den 10. december, hvor EU-kommissionen efter planen vil præsentere et forslag til ‘en ny udformning af forbuddet’.

Boosted har dog allerede nu kunnet løfte en god del af sløret for planerne. Meget af det er nemlig lækket til medierne på forhånd.

Mere efter videoen

Stéphane Sejourne, der er EU-kommissær for industriel strategi og velstand, har allerede bekræftet, at EU i det mindste er klar til at ‘genoverveje’ den politiske modvilje over for bilindustrien.

Sejourne taler i dag om, at industrien skal rammes af et ‘fleksibelt’ forbud.

– Vi skal vise fleksibilitet i forhold til målet om helt at stoppe biler med forbrændingsmotor inden 2035, siger han i et interview med den italienske avis La Stampa.

Men der er også dem, der siger, at et forbud mod forbrændingsmotoren i praksis slet ikke kan lade sig gøre. Det er kun på papir, det ser godt ud.

Blandt dem er den tyske miljøaktivist og politiker, Cem Özdemir. Han har tidligere kaldt forbuddet for “simpel matematik, der ikke virker”.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler