Annonce

Bilforhandler bliver IKKE smidt ud igen efter DR-afsløring

Efter afsløringerne i DR-programmet “Kontant” får Lindholm Biler lov til at blive i Dansk Bilforhandler Union. Forhandleren er ellers smidt ud et andet sted.

Autobranchen Danmark vil hverken se Lindholm Biler eller Autorvet.dk igen.

Men hos Dansk Bilforhandler Union (DBFU) har man ikke noget problem med, at i hvert fald Lindholm Biler er en del af foreningen.

Det bekræfter DBFU-direktør Jørgen Bomberg over Motormagasinet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Afsløringerne af begge bilforhandleres forretningsmetoder, som kom frem i DR’s forbrugerprogram ‘Kontant: Bilsælgerens fede fidus’, får altså et blandet udfald.

Umiddelbart efter programmets offentliggørelse valgte Autobranchen offentligt at kritisere både Autotorvet.dk og Lindholm Biler i skarpe vendinger.

I en pressemeddelelse gjorde Autobranchen Danmarks direktør Gitte Seeberg det desuden meget klart, at begge forhandlere var helt færdige i foreningen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

– Udsendelsen tegner et rystende billede af systematisk og omfangsrig vildledning og snyd, der skader både kunder og branchen generelt.

– Vi bliver i udsendelsen præsenteret for en uetisk forretningsmodel, som ikke hører nogen steder hjemme, og som vi tager skarpt afstand fra, siger administrerende direktør Gitte Seeberg.

Hos medlemsforeningen FDM mener man da også, at bilister, der har handlet med Autotorvet og fået afvist en reklamation eller købt en såkaldt garantiforsikring på et forkert grundlag, skal kræve pengene tilbage.

Mere efter videoen

I en artikel bragt i Motormagasinet følger Autotorvet.dk sig dog fejlciteret.

Desuden mener virksomhedens direktør Thomas Simonsen, at han aldrig har vildledt nogle af sine kunder.

DR-programmet afslørede i bedste sendetid, hvad den danske CBS-professor Kim Østergaard kalder ‘absurde’ og ‘lyssky’ metoder.

DR dokumenterede i programmet bl.a., hvordan Autotorvet i mindst 10 tilfælde har fået kunder til at skrive under på hvad Kim Østergaard kalder absurde slutsedler.

– Det forekommer jo fuldstændig absurd, Man er jo nødt til at vide, hvem man handler med, lyder det fra Østergaard i programmet.

Slutsedler, der fik bilhandlerne til at fremstå, som om de var de rene formidlingssalg. Altså handler mellem to private bilister med en Autotorvet.dk som mellemled.

Mere efter annoncen

Efter programmet kunne Boosted fortælle, at begge bilforhandlere fik lukket deres Trustprofiler ned. På tidspunktet for denne artikels publicering er det stadig ikke muligt at skrive nye anmeldelser af begge virksomheder.

Flere artikler efter annoncen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er uddannet journalist og har skrevet professionelt om biler i over 11 år. Har du en god idé til en artikel? Så skriv til [email protected]
Responsiv Iframe
Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Motorsport

Annonce

Populære

Annonce

Flere populære artikler