Annonce

Bilen fra “Herbie” er den dyreste VW Bobbel nogensinde

Bilen fra Herbie Goes Bananas har i mange år hængt over taget på casinoet Planet Hollywood i Las Vegas. Nu er den taget ned og solgt for et rekordstort beløb.

Annonce

Det er efterhånden flere år siden, Boosted skrev, om hvad vi dengang troede var verdens dyreste Volkswagen Type 1.

Historien holder sådan set stadig. Der er bare lige den hage, at bilen endnu ikke er solgt. Det er bilen, som medvirkede i Herbie Goes Bananas fra 1980, til gengæld.

Og prisen er nok til at gøre den til verdens dyreste Bobbel. I hvert fald når man ser på auktionspriser og endelige hammerslag.

Annonce

Det var Heritage Auctions der havde bilen under hammeren, efter at den i mange år havde stået på taget af Planet Hollywood i Las Vegas.

Med sådan et liv i vind og vejr hverken kan eller skal man forvente, at det er nogen perfekt bil, der nu igen har fået asfalt under hjulene. Men det holdt ikke budene tilbage.

Herligheden fra 1961 blev nemlig solgt for 1,6 millioner danske kroner. Man kan så spørge sig selv, hvor stort et ‘unikum’ køberen egentlig har fået sig.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Ikke alene er Boblen en af de mest producerede Volkswagen-modeller nogensinde, det siges nemlig også, at filmenholdet brugte mere end 23 forskellige Bobler til optagelserne.

De fleste gik dog til stuntoptagelser. Den næstdyreste Herbie-filmbil har i øvrigt været med i både “Herbie Goes to Monte Carlo” og “Herbie Goes Bananas”. Den blev i 2015 solgt for lige knap 900.000 danske kroner.

Bilen, der blev solgt på auktion, er dog også fyldt med en række ‘tricks’ der var nødvendig for at skjule lidt af den Hollywood-magi, publikum faldt for. Bl.a. er der et skjult rum til føreren bag forsæderne.

Artiklen fortsætter efter dette:

I dag er det 20 år siden, den sjette og sidste Herbie-film gik i biograferne. Hovedrollen spilles af den senere så skandaleombruste Lindsay Lohan. Hun får en Boble, der viser sig at være en bil med sit eget liv, i gave af sin far.

Når det så er sagt, har Herbie-serien været en gigantisk succes. Den første film fra 1968 kostede godt nok 5 millioner datid-dollars at lave. Men den indtjente 51 millioner dollar, da den først gik i biograferne.

37 år senere brugte filmskaberne 50 millioner på de sidste film. Den tjente dog sig selv ind næste tre gange, da den også fik folk i biograferne.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?