Bildele-gigant fyrer – næsten alle er væk

Bildele-producenten Kongsberg Automotive, der er bedst kendt for Volvos Orrefors-gearknop, fyrer stort set hele sin ledelse. Nogle stillinger forsvinder helt.

Annonce

Store ændringer præger i øjeblikket ledelsesgangene hos bildeleproducenten Kongsberg Automotive.

Firmaet, leverer blandt andet den kendte Orrefors-gearknop til Volvo, skærer nemlig markant ned gennem en række fyringer.

Den norske milliardær Arne Fredly er trådt ind som storaktionær. Det gjorde han faktisk for mindre end et år siden. Men det smitter allerede nu af på driften.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Fem af de øverste chefer har forladt Kongsberg Automotive. Hele tre af dem sparkes ud med øjeblikkelig virkning.

Det drejer sig om lederne for forretningsområderne Drive Control Systems og Flow Control Systems. Stillingen som teknisk chef, Chief Technology Officer, bliver desuden nedlagt.

Udskiftningerne i toppen kommer i kølvandet på et tidligere ledelsesskifte. I februar i år blev administrerende direktør Linda Nyquist-Evenrud fyret og erstattet.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det er mindre end et år siden, at Arne Fredly blev en af de største aktionær i Kongsberg Automotive, og det er ifølge norske medier hans dirkete indflydelse, der nu sætter gang i svingdørene.

Yderligere organisatoriske justeringer inkluderer nedlæggelsen af afdelingen for “Industrial Engineering and Operational Excellence”.

Arbejdsopgaverne inden for marketing og kommunikation vil også blive droslet markant ned. De placeres fremover under finansdirektør Erik Magelssen.

Nye ansvarområder og strukturelle ændringer

Artiklen fortsætter efter dette:

Erik Magelssen tiltrådte sin stilling som finansdirektør den 1. juni. Han får dermed en central rolle i den nye, slankede organisation.

Kongsberg Automotive oplyser, at ændringerne er en del af en større omstrukturering. Målet er at skabe en mere fokuseret og effektiv virksomhed.

Den nye struktur indebærer, at de to tilbageværende forretningsområder får en direkte tungere betydning.

Men nordmændene er ikke de eneste, der både skal spare og gør det gennem fyringer. Hos storkunden Volvo er der netop skåret ned på personaleomkostningerne med 3.000 stillinger.


Langt de fleste ryger fra mærkets hovedkontor i Gøteborg. Samtidig tyder meget på, at mærket, der skal spare hele 12 milliarder kroner, nu bliver endnu tættere bundet op til den kinesiske ejer Geely. Læs mere om det her.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen var journalist på Boosted.dk indtil 2025. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?