Annonce

Volkswagen overvejer at lukke bilmærke permanent, skriver medie

Seats danske landechef har tidligere benægtet planerne. Men nu skriver flere medier alligevel, at mærket kan være på vej i graven som led i brutal sparerunde.

Annonce

Volkswagen-koncernen består lige nu af 10 bilmærker. Herunder Seat.

Men en brutal spareplan kan meget snart lave om på det. Senest forlyder det, at VW-koncernen har tænkt sig at spare 100.000 stillinger og fire bilfabrikker væk.

Men nu skriver Bild og Auto Motor und Sport, at Seat er lukningstruet.

Annonce

Noget mærkets danske direktør Christian Sauer ellers før har benægtet over for Boosted.

Ifølge de tyske medier, er VW-koncernens største problem med Seat, at spin off-mærket Cupra er blevet en langt større succes end det spanske mærke, man brød ud fra.

Overraskende nok skriver Bild desuden, at Cupras kommende elektriske basismodel, Raval, nu også er i fare for at blive skrottet. Omvendt holder tjekkiske Skoda fast. Både i sin succes – bl.a. i Danmark – og i, at man ikke vil udfase benzin- og dieselbilerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Skoda skal dog – i lighed med Volkswagen – finde sig i, at antallet af modeller og udstyrsvarianter bliver skåret ind til benet som en del af spareplanen.

Nedskæringerne i koncernen påvirker ikke kun antallet af biler og deres udstyr, men også de mennesker, der bygger bilerne. Op til 100.000 af VW’s mere end 660.000 ansatte er i fare for at stå uden job.

I et interview, direktør Oliver Blume har givet til VW selv, satte han for første gang ord på, at flere fabrikker er i fare for at lukke ned.

Artiklen fortsætter efter dette:

– Vi har intet valg og ingen tid at spilde. Men intelligente løsninger er altid bedre end at lukke en fabrik, udtalte den administrerende direktør.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der en Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?