Suzuki vil redde forbrændingsmotoren med flydende brint

Suzuki vil redde forbrændingsmotoren med en brintmotor og 136 hestekræfter. Det lader ejere af benzinbiler fortsætte uden batterier og lange ladetider.

Annonce

Suzuki vil redde forbrændingsmotoren med brint gennem et nyt og opsigtsvækkende projekt.

Sammen med firmaet AVL har den japanske producent udviklet en udgaven af den lille Swift, der kører på brint i stedet for benzin.

Mærket har været langsommere end mange af konkurrenterne til at omstille sig til ren elektrisk kørsel. Den nye teknologi kan dog vise sig at være en genvej udenom elbilerne.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Bilen er udstyret med en modificeret 1,4-liters motor der yder 136 hestekræfter og 220 Nm. Det mest unikke er, at køretøjet fungerer helt uden brug af en traditionel brændselscelle.

I stedet skal der hældes flydende brint i tanken.

Ideen bag projektet er at lade den klassiske motorteknologi overleve i en CO2-neutral fremtid. På den måde kan den eksisterende infrastruktur i form af tankstationer og produktion hos underleverandørerne bevares.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der kræves dog store ændringer, før teknikken fungerer fejlfrit i hverdagen. Motoren skal blandt andet tilpasses med et helt særligt direkte indsprøjtningssystem og en ny motorstyring.

Brintbil er udfordret af høje NOx-niveauer

Mekanikerne skal også sikre en langt bedre håndtering af overskydende varme og fugt i udstødningssystemet. Det er nødvendigt for at undgå alvorlige tekniske problemer på sigt.

Miljøgevinsten afhænger dog i høj grad af, hvordan den anvendte brint bliver produceret i fremtiden. En almindelig elbil har stadig en drivlinje, der er betydeligt mere effektiv i drift.

Til gengæld går opladningen af en elbil markant langsommere, end brint kan tankes på en forbrændingsmotor.

Derudover kan denne motortype producere høje niveauer af de sundhedsskadelige NOx-partikler. Det er en udfordring, man ellers primært kender fra ældre dieselmotorer.

For at løse problemet er ingeniørerne nødt til at installere et såkaldt EGR-system i bilen. Den type systemer har tidligere skabt store panderynker for mange bilejere.


Herhjemme i Danmark husker mange formentlig de voldsomme brande i en række dieselbiler fra BMW.

De hændelser skyldtes netop fejl i det udskældte EGR-system, hvilket udløste massiv kritik.

Suzuki er ikke alene om at forbrænde brint

Det er i dag stadig uklart, om Suzukis nye brintmotor overhovedet ender i reel serieproduktion. Men mærket er bestemt ikke de eneste i Japan, der eksperimenterer med teknologien.

Boosted har tidligere beskrevet, hvordan bilgiganten Toyota i lang tid har arbejdet på præcis samme løsning. De to producenter undersøger nu i fællesskab potentialet i det alternative brændstof.

Mere efter annoncen

Her er de vigtigste specifikationer på den nye testbil:

  • Model: Suzuki Swift Brint-hybrid.
  • Motor: 1,4-liters forbrændingsmotor uden brændselscelle.
  • Ydelse: 136 hestekræfter samt et moment på 220 Nm.
  • Ulempen: Højt NOx-niveau kræver et avanceret EGR-system.
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet