Skoda skubber Toyota væk fra elbils-toppen

Skoda indtager de to øverste pladser på salgslisten for april, mens Toyota bZ4X falder markant.

Annonce

Skoda blev den store vinder på det danske bilmarked i april. Mærket indtog både førstepladsen og andenpladsen på listen over de mest solgte biler.

Skoda Elroq blev Danmarks mest solgte bil i april med 1.088 nyregistreringer. Lige efter fulgte Skoda Enyaq iV med 823 biler.

Toyota måtte derfor nøjes med tredjepladsen. Toyota C-HR+ nåede 804 biler i april, mens Toyota bZ4X faldt længere ned på listen.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Toyota bZ4X var ellers den mest solgte bil i Danmark i årets første kvartal. Her nåede modellen 3.344 registreringer og lå klart foran Skoda Elroq.

Det skriver Mobility Denmark i en ny opgørelse over bilsalget i Danmark. Tallene bygger på data fra Bilstatistik.dk.

Skoda tager føringen i april

I april ser billedet anderledes ud. Toyota bZ4X endte på 331 biler og en ottendeplads på månedens top 10.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Skoda Elroq har dermed overhalet Toyota bZ4X i det månedlige salg. Samtidig viser Enyaq iV, at Skoda ikke kun har én stærk elbil i modelprogrammet.

Volkswagen ID.4 blev nummer fire med 680 biler, mens Audi Q4 e-tron fulgte efter med 444 biler. Xpeng G6 kom ind på sjettepladsen med 409 biler.

Tesla Model Y, som i lange perioder har været dominerende i Danmark, landede på 335 biler i april. Modellen lå dermed kun få biler foran Toyota bZ4X.

Top 10 listen viser også, hvor hårdt elbilerne dominerer markedet. Næsten alle modeller i toppen kører helt eller delvist på strøm.

Skoda skubber Toyota væk fra elbils-toppen
Tesla Model Y sælger stadig godt i Danmark. Foto: Tesla

Elbiler fylder næsten alt

I alt blev der indregistreret 16.754 nye biler i Danmark i april. Det er 10,8 procent flere end i april sidste år.

Fremgangen betyder, at det danske bilmarked nu er vokset 10 måneder i træk. I årets første fire måneder er der kommet 60.454 nye biler ud på vejene.


Det svarer til en stigning på 15,1 procent sammenlignet med samme periode i 2025. Ifølge Mobility Denmark viser tallene, at danskerne stadig har stor appetit på nye biler.

Benzin og diesel fylder mindre og mindre i Danmark

Elbilerne står for langt størstedelen af væksten. I april blev der indregistreret 13.721 elbiler, hvilket giver en samlet elbilandel på 81,9 procent.

Blandt private bilkøbere var elbilandelen endnu højere. Her nåede elbilerne op på 96,3 procent, hvilket ifølge Mobility Denmark er ny rekord.

Skodas stærke april kommer derfor i et marked, hvor benzin og diesel fylder mindre og mindre. Kampen om toppen handler i stigende grad om elbiler.

Mere efter annoncen

For Toyota ændrer april dog ikke hele billedet for året. Mærket har stadig haft en stærk start på 2026, især med bZ4X i første kvartal.

Men april viser, at Skoda nu presser sig hårdt på igen. Elroq og Enyaq iV har samlet 1.911 registreringer på én måned.

Dermed har Skoda sat sig tungt på månedens danske salgsliste og skubbet Toyota væk fra førstepladsen.

Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der både en nyere Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet