Mange europæiske bilmærker gør eller har gjort en god forretning i Kina. Men nu er det helt slut for Skoda, der trækker sig fra verdens største bilmarked.
Det er slut for Skoda.
I hvert fald i Kina, hvor mærkets salg den seneste tid er intet mindre end kollapset under den lokale ledelse.
Det skriver Reuters.
På bare syv år er Skoda gået fra at sælge 300.000 biler om året i landet til nu bare 15.000 i 2025. Og det blev altså undergangen.
Det er en nedgang på hele 95 procent
Importøren kan ikke lave af så få biler. Planen er da også allerede klar.
Fra midten af 2026 lukker samtlige Skoda-forhandlere i Kina. Mærket vil i stedet fokusere på Indien og de sydøstasiatiske markeder.
Lukningen betyder, at adskillige hundrede forhandlere skal lukkes ned. Da Skoda var største i Kina havde mærket mere end 700 forhandlere.
Ikke alle forhandlere overlever. Men nogle vil blive overtaget af det joint-venture, som Volkswagen, der ejer Skoda, har med kinesiske SAIC.
I modsætning til Skoda giver Volkswagen ikke op i Kina. Efter at være blevet slået af landets eget BYD i 2023 har tyskerne nemlig igen det bedstsælgende bilmærke i hele Kina.
Skoda kan altså bare ikke noget i det store, kommunistiske diktatur længere. Det samme kan ikke siges om forholdene herhjemme.
Ifølge bilimportørernes brancheorgan, Mobilty Denmark, trak Skoda det meste af læsset blandt nye biler i både januar og februar 2026.
10,5 procent af markedet er det samme som 2.598 indregisteringer.
Kun Toyota har ifølge de officielle tal gjort det bedre med 3.851 biler eller 15,8 procent af alle nye personbiler i Danmark i samme periode.


