Annonce

Populært bilmærke i Danmark har de mest loyale kunder i 2026

En ny stor undersøgelse afdækker, hvilke bilmærker der har de mest loyale ejere i 2026. Tre meget forskellige mærker toppen listen.

Annonce

Flere velkendte bilmærker deles i 2026 om de mest loyale ejere – eller kunder om vil.

Når bilister vælger ny eller brugt bil, går især tre mærker igen. Men det er især Ford og Toyota, der stikker af fra det øvrige felt.

Det viser en ny undersøgelse af loyaliteten på bilmarkedet. Resultaterne giver et præcist billede af, hvilke bilmærker der er bedst til at holde fast på deres kunder.

Annonce

I mainstream-segementet troner Toyota og Honda i toppen over bilmærker med de mest trofaste købere. Når bilister først har valgt et af de mærker, vender de sig sjældent mod noget andet.

I den noget dyrere ende sidder Porsche suverænt på tronen med de mest tilfredse kunder. Lexus indtager samtidig førstepladsen, når det gælder de mest loyale ejere af SUV’er.

Blandt de store vare- og arbejdsbiler skiller Ford sig ud som det bilmærke, der opnår den allerhøjeste kundeloyalitet af alle. Ejerne forbliver trofaste mod mærket i årevis.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Der er flere men meget klare årsager til den stærke kundeloyalitet hos de bilmærker, der klarer sig bedst. Pålidelighed og lave vedligeholdelsesomkostninger vægter tungest, når bilkøberne træffer deres valg.

Interessant nok er Ford dog også det bilmærker i hele verden, der tilbagekalder allerflest biler hvert eneste år.

En god oplevelse hos forhandleren og en stærk værdi på brugtmarkedet betyder også meget for bilisterne. Også bilens image og omverdenens opfattelse spiller en indirekte rolle.

Artiklen fortsætter efter dette:

Bilejere, der kører problemfrit i det samme mærke i flere år, ser sjældent nogen grund til at skifte. Det skaber en stærk vane og en naturlig loyalitet.

I den anden ende af skalaen ligger mærker, som kunderne relativt hurtigt flygter fra igen. Navnlig bilmærker som Jeep, Nissan og Mitsubishi mister ofte deres købere til stærke konkurrenter.

Udfordringer med kvaliteten, et forældet modelprogram eller et svagt omdømme er ofte den direkte årsag til, at bilisterne vælger et andet logo på kølerhjelmen næste gang.

Annonce for Auto Show

Toyota kan omvendt også notere sig, at de danske kunder kommer igen og igen. I 2025 sad japanerne på 5,6 procent af markedet med lige knap 10.300 nye biler herhjemme.

I 2026 er det indtil videre blevet til 10.899 biler og 10,8 procent af markedet. Det kan intet andet bilmærke inden for vores grænser i øjeblikket gøre bedre.

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Auto Show

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?