Lamborghini dropper elbil for flere V8- og V12-modeller

Lamborghini dropper elbilen Lanzador som ren elmodel og satser i stedet på V8- og V12-motorer. Direktør Stephan Winkelmann ser ingen efterspørgsel.

Annonce

Lamborghini dropper elbilen Lanzador som mærkets første rene elbil.

Mærket vil i stedet fokusere på flere V8- og V12-modeller.

Den italienske superbilsproducent har besluttet, at en kommende SUV skal være en hybrid i stedet for en elbil.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Det sker efter en markant stigning i modstanden mod elbiler i luksussegmentet på verdensplan.

Stephan Winkelmann, der er øverste chef for Lamborghini, har gjort det klart over for Reuters, at kundernes oplevelser med elbiler ikke lever op til forventningerne.

Selvom døren ikke er smækket helt i for en fremtid med elbiler, har mærket fra Sant’Agata ikke ligefrem travlt med at genoplive hverken batteripakker eller en elmotor.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Den fjerde model i programmet bliver nu en del af den eksisterende hybridstrategi.

Mærket investerer stadig penge i elektrisk teknologi for at være klar, når markedet en dag er modent.

Men indtil da vil fabrikken prioritere de store forbrændingsmotorer, som fans, kunder og samlere elsker.

Læs videre efter annoncerne

Stephan Winkelmann har tidligere kaldt elbiler som en dyr hobby, og han ser ingen ændring i trenden lige foreløbigt.

– Mange kunder har prøvet elbiler, men lad os sige, at deres oplevelse ikke helt levede op til deres forventninger, lyder det i en kommentar til Reuters.

Direktøren tilføjer, at han hverken ser en elektrisk trend i dag eller i morgen. I hvert fald ikke for superbilernes vedkommende.


Andre bilmærker i samme liga tøver o+gså med at gå fuldt elektrisk. Porsche og Ferrari holder liv i forbrændingsmotoren så længe som muligt ved hjælp af hybridteknik og syntetiske brændstoffer.

Porsche har endda meldt ud, at man er nødt til at gentænke hele forretningen efter at have brændt vanvittige 31 milliarder kroner af på en fejlslagen elbil-satsning.

Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen
Bjørn S. Nielsen er journalist på Boosted.dk og har været en del af redaktionen i snart 12 år. Han er uddannet journalist fra Syddansk Universitet i 2020 og arbejder med nyheder, baggrund og analyser om biler og bilbranchen.

Bjørn bor på Fyn nær Odense og er kendt på redaktionen for sin store viden om bilernes historie. Han er vokset op med en forkærlighed for BMW, men drømmer også om en Audi A8 D3 i lang udgave med W12-motor. I hverdagen kører han – naturligvis – BMW.

Mail: [email protected]
Annonceindhold
Annonce


Annonce

Annonce

Nyeste artikler

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for TurboDK Shop

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet