I juni 2025 kunne Chrysler fejre sit 100 års jubilæum. Men udover historien er der ikke meget at juble over. Mærket bygger nu kun én model.
Chryslers modelprogram er det tyndeste i 100 år.
Mærket, der rundede det skarpe hjørne i juni 2025, har nemlig kun én model tilbage i ‘hele’ sit lineup.
Det står klart, efter at samlebåndet med minivan-modellen Voyager blev sat i stå. Dermed har Chrysler kun søstermodellen Pacifica at byde på.
Men selv den bil er efterhånden 10 år gammel. Det er dog noget yngre end Voyager, der i sin nuværende form trods et gennemgribende facelift har været i produktion siden 2007.
Egentlig skulle Chrysler op til nu have haft tre modeller i modelprogrammet.
Men som Boosted også kunne fortælle i forbindelse med hundredåret, gjorde det Stellantis-ejede mærke det allerede i 2021 klart, at konceptbilen Airflow ikke ville blive til noget.
Chryslers modelprogram, hvilket det efterhånden næppe kan kaldes, er måske nok tyndt. Men det er faktisk ikke blandt de ældste.
Den tvivlsomme ære tilfalder i stedet et russisk bilmærke.
Tilbage hos amerikanerne er der omvendt heller ikke nogen snak om at lukke ned. I hvert fald ikke officelt.
Voyager får i stedet en erstatning i form af endnu et udstyrsniveau i Pacifica-programmet.
Om Chrysler lukker permanent efter mange turbulente år oven på skilsmissen fra Mercedes-koncernen, er derfor stadig uvist.
Stellantis holder officielt fast i, at ingen af koncernens i alt 14 bilmærker skal lukkes. Den nu tidligere topdirektør Carlos Tavares luftede ellers tanken, før han blev fyret på gråt papir i december 2024.


