Tal fra Bloomberg viser, at kinesiske bilmærker som BYD mister terræn til europæiske rivaler. Markedsandelen faldt til 12 procent i januar.
Kinesiske bilmærker er ifølge tal fra Bloomberg blevet mindre populære i Europa.
Efter en lang periode med massiv fremgang mødte de invaderende producenter uventet modstand i årets første måned.
Særligt mærker som BYD har måttet se deres ellers dominerende markedsandel skrumpe i takt med, at de europæiske bilproducenter slår igen.
Data viser, at de kinesiske mærker i december sad på 18 procent af hybridmarkedet og 15 procent af elbilmarkedet.
Men i januar faldt de andele med 3 procent til henholdsvis 15 og 12 procent. Det er et markant skifte i en branche, der ellers har været præget af kinesisk dominans.
De europæiske bilmærker ser nu ud til at omstille sig til den stigende konkurrence og kinesernes skrapere prissætning.
De europæiske kan drage fordel af den brandværdi, det har taget dem årtier at opbygge. Noget som kineserne ikke har.
Samtidig er langt flere af de europæiske bilmærker klar med billigere elbiler. Det betyder dog ikke, at koncerner som Stellantis lige pludselig kan gå på vandet.
Faktisk mener koncernens europæiske topchef, at ingen bilister vil købe elbiler uden statsstøtte.
Tidligere er kinesernes fremmach med elbilerne blevet set som ustoppelig. Noget der endda både kunne og ville koste flere bilmærker livet.
Men de nyeste tal tyder på, at de europæiske stormagter ikke giver op uden kamp. De kæmper nu for at vinde deres hjemmemarked tilbage med både nye hybridbiler og elbiler.
Det er dog for tidligt at afskrive de kinesiske mærker. Faldet i salget kan vise sig at være midlertidigt.
Flere kinesiske bilmærker er nemlig allerede i gang med at flytte produktionen til Europa for at undgå den ekstra straftold fra EU.
Kinesiske Chery er i gang med at rulle mærker som Omoda og Jaecoo ud på de danske og generelt europæiske gader.
Mærket planlægger at producere bilerne på en spansk fabrik for at undgå straftold. Samtidig må BYD dog erkende, at en fabrik i Ungarn er udskudt.


