Pengene fosser ud af kassen hos kinesiske Nio. På fem år har alene den norske forretning tabt 1 milliard kroner. Også i Danmark ser det det skidt ud.
Nio har tabt mere end 1 milliard kroner i Norden på 5 år efter en ekstremt bekostelig og yderst problematisk markedslancering i regionen.
Det er de seneste regnskabstal fra selskabets skandinaviske afdelinger, som nu udstiller den massive økonomiske nedtur i fuld offentlighed.
Bilbransje24 og Boosteds gennemgang af bilmærkets regnskaber afslører blodrøde tal.
Den kinesiske elbilproducent kæmper en desperat kamp mod vigende salgstal og tårnhøje etableringsomkostninger på de nordiske breddegrader.
Nio Norway AS oplevede sidste år et drastisk fald i omsætningen, der landede på beskedne 341 millioner norske kroner. Det es en voldsom tilbagegang på hele 221 millioner norske kroner i forhold til det foregående regnskabsår.
Det samlede resultat før skat i Norge endte på et underskud på svimlende 255 millioner norske kroner i løbet af perioden.
Dermed har den norske afdeling alene oparbejdet et samlet underskud på mere end 1,033 milliarder norske kroner, siden kinamærket slog sig ned længere nordpå i 2021.
– Virksomheden fortsætter med at tabe penge, men driften understøttes af moderselskabet med nødvendig finansiering, skriver selskabet ærligt i det seneste årsregnskab.
For at holde hånden under den trængte norske drift har koncernens kinesiske hovedkontor ydet et internt lån på 250 millioner. Den store kapitalindsprøjtning skal sikre den daglige overlevelse samt driften af de dyre batteriskiftestationer i landskabet.
Siden den storstilede start i Norge har mærket kun formået at levere 3.555 biler til nordmændene.
Hovedparten af de leverede biler er rullet ud til privatpersoner, mens det resterende antal er købt af erhvervskunder. Primært til taxavognmænd
I Danmark har den kinesiske koncern for længst valgt at kaste håndklædet i ringen og helt opgive at drive forretningen selv.
Ansvaret for det danske marked er i stedet blevet overdraget til den private bilimportør Nic. Christiansen.
Inden tilbagetrækningen nåede Nio at tabe 40 millioner kroner i 2022, hvilket eskalerede til 64 millioner kroner i 2023.
Da selskabet endegyldigt trak stikket på den danske egenimport i 2024, efterlod det et gabende hul på yderligere 48 millioner kroner.
Heller ikke den nye private danske importør har dog formået at vende den uheldige økonomiske udvikling for det kinesiske mærke. Den seneste opgørelse for 2025 viser således et nyt og mærkbart underskud på 22,7 millioner kroner herhjemme.


