Kina forbryder bilmærker at starte priskrig i Danmark

Kinas bilmærker har fået besked på, at de ikke må tage landets eget priskrig med til udlandet. Og så skal der strammes op på betalingsfrister, lyder det fra dikaturet.

Annonce

Kinesiske bilmærker må ikke gå amok i Danmark.

Det står klart efter, at Kinas regering den 1. september udstedte en række nye regler som bilmærkerne skal følge.

Der er omkring 20 kinesiske bilmærker i Danmark – og stadigt flere er på vej.

Men nu har de alle fået besked på, at de skal følge lokal konkurrencelovgivning. I hvert fald officielt.

Annonce

For det er ingen hemmelighed, at de kinesiske bilmærker gennem årene har fået milliarder af kroner i statsstøtte fra regeringen i Beijing.

Pengene er blandt andet brugt på at presse prisen ned på et niveau, hvor de vestlige bilmærker ikke føler, de kan være med.

Det nye adfærdskodeks kommer sandsynligvis, fordi mere end 100 bilmærker hjemme i Kina er i gang med at æde hinanden om i en priskrig med stadigt stigende rabatter, gratis forsikring, rentefri finansiering eller høje byttepriser.

BYD’s administrerende direktør, Wang Chuanfu, har allerede beskrevet den nuværende situation som ‘brutal’.

Det er da også blevet anslået, at kineserne gemmer en overproduktion på 10 til 20 millioner biler om året på fabrikkerne rundt omkring.

Den nye eksportkodeks er en del af en større bølge af regler, skriver Reuters.

Kinesiske bilproducenter var tidligere underlagt at betale underleverandører inden for 60 dage – noget blandt andre Xpeng har fået kritik for ikke at gøre på det tyske marked..

Artiklen fortsætter efter dette:

Ministeriet for Industri og Handel i Kina har nu valgt at stramme den betalingsfrist og betingelserne bag den. Spørgsmålet er, om det er nok til at tæmme kinesisk bilindustri.

Som vi før har kunnet fortælle her på Boosted mener en professor, at kun 5 ud af hele 150 kinesiske bilmærker i det hele taget vil kunne undgå en konkurs.

Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Holbæk, Roskilde og Odense.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce