Både i Sverige og i England er importøren væk og vil ikke svare på spørgsmål. I Danmark sælger kinamærke Skywell/Skyworth næsten ikke.
Det er svært at få øje på kinamærket Skyworth i de danske salgsstatistikker.
Men i modsætning til både England og Sverige er mærke, der har lidt forskellige navne alt efter markedet, er mærket her stadig.
I hvert fald bekræfter Wismo Group, der er den danske importør, over for Hvilkenbil, at man holder fast i importen. Også selvom der kun er indregisteret 67 biler i løbet af de første 6 måneder af 2026.
Det sker ikke i Sverige eller i England.
Autocar skriver, at den engelske importør er lukket ned, og at det efterlader ejerne med meget usikkerhed på bagsmækken. Importøren har nemlig ikke haft midlerne til at drive forretningen videre i England.
Noget hele forhandlernettet har fået besked om. Det efterlader dog stadig en række meget åbne spørgsmål om garanti, adgangen til reservedele og mulighed for at få serviceret bilerne.
Årsagen til problemerne skal formentlig findes i ændrede handelsbetingelser inden for EU og England. Da Skywell/Skyworth kom hertil var der ikke de samme toldmure, som i dag lægges ned over kinesisk byggede biler.
Skyworth K, der er mangen til bilen, som den engelske importør har opgivet salget af, fik især kritik for sin langsomme ladehastighed og ringe sikkerhed.
Euro NCAP har givet bilen én stjerne ud af fem mulige. Australiens ditto ANCAP synes, at bilen er endnu ringere med en vurdering på 0 ud af fem stjerner.
I Sverige har importen også skiftet hænder. Den tidligere importør vil dog ikke sige noget, og den nuværende importør er ifølge Carup ikke til at få i tale.
Samtidig skriver 36kr, at Skyworth/Skywell er et af flere elbilmærker som har det svært og taber enorme summer på hver eneste bil, de sælger.
Mens Skyworth fortsætter herhjemme, ser det ikke sådan ud for alle kinamærkerne. Importøren Wismo Group har allerede meddelt, at man trækker sikket på ét af sine andre, kinesiske mærker efter bare ét år.
Samtidig siger flere analytikere, at de kinesiske bilmærker over de næste par år vil falde som fluer. Bl.a. forlyder det, at bare 5 ud af hele 145 bilmærker i Kina i det hele taget vil overleve.


