Et af Stellantis’ mindste bilmærker bliver stadigt mindre. Alligevel smider Opel nu penge efter en fabrik i Nordafrika. Det sker efter fyringen af 6.000 ansatte.
Hos Opel har man allerede fyret 6.000 ud af 7.000 ingiørere.
Størstedelen af dem, der er tilbage, skal desuden tilbydes over 3 millioner kroner for at sige op. Men selvom økonomien gør ondt på tyskerne, smider mærket nu millioner efter en fabrik i Nordafrika.
Det skriver Automobilwoche.
Ifølge det tyske branchemedie har Opel brugt en formue på en fabrik i Algeriet. Fredag i sidste uge fortalte Opel-ledelsen, at man har underskrevet en såkaldt hensigtserklæring.
Heri skriver Opel, at man har planer om at købe fabrikken, der skal bygge motorer til det nationale og regionale marked i Algeriet og siden Nordafrika.
Udover motorerne vil Opel også samle biler i Algeriet. Hvor meget tyskerne skal og er villige til at betale for fabrikken, er ikke offentliggjort. Men det er ikke længe siden, Opel vendte tilbage til Nordafrika.
Det skete, da man efter en seks år lang fraværsperiode igen slog sig ned i netop Algeriet i 2023. Siden har det lille Stellantis-mærke solgt modeller som Mokka, Astra og Grandland i regionen.
Stellantis har allerede én fabrik i Algeriet. I byen Tafraoui er det Fiats plan at bygge 90.000 biler inden udgangen af 2026, det tal skal være vokset til 135.000 i 2028.
Det helt store spørgsmål er, om Opel kan følge med.


