Forsikringsselskaber nægter at forsikre kinesiske elbiler

Store forsikringsselskaber nægter at forsikre kinesiske elbiler, fordi massiv mangel på reservedele og teknisk support gør reparationer umulige.

Annonce

Store europæiske forsikringsselskaber nægter at forsikre kinesiske elbiler, fordi mangel på reservedele efterlader beskadigede køretøjer strandet på værkstederne.

Det skriver L’Automobile Magazine, efter det store hollandske forsikringsselskab Univé har smækket kassen i over for en række nye bilmærker.

Manglen på autoriseret teknisk support og komponenter er blevet så kritisk, at selv mindre kosmetiske skader i visse tilfælde tvinger selskaberne til at totalskade bilerne.

Artiklen fortsætter efter dette:

Det hollandske selskab har derfor valgt at opdele sin acceptpolitik i to niveauer for at dæmme op for de eksploderende værkstedsudgifter.

For en lang række nye aktører på markedet afviser selskabet nu pure at tegne nogen form for kaskodækning eller police.

Både Hongqi, Omoda, Changan, Voyah, Jaecoo, MHero, Vinfast og KGM er blevet sortlistet af forsikringsselskaberne. Flere af mærkerne er til salg i Danmark.

Artiklen fortsætter efter annoncen

Beslutningen rammer overraskende også elbilmærket Leapmotor, selvom mærket samarbejder tæt med bilgiganten Stellantis om europæisk logistik og distribution.

For andre mærker som Nio, Zeekr, Lucid og Dongfeng tilbyder forsikringsselskabet udelukkende lovpligtig ansvarsforsikring og nægter kaskoforsikring.

Mere etablerede kinesiske giganter som BYD og MG slipper derimod for sanktionerne og kan fortsat forsikres på almindelige vilkår.

Annoncer:

Det hollandske forsikringsselskab Univé opstiller de nye retningslinjer for de berørte mærker således:

  • Fuld afvisning uden forsikring: Hongqi, Changan, Voyah, KGM/SsangYong, Leapmotor, Vinfast, Jaecoo, MHero og Omoda.
  • Begrænset motorkøretøjsforsikring: Dongfeng, Lucid, Nio og Zeekr.
Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Årslev nær Odense og i Roskilde på Sjælland.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Annonce for Auto Show

Bilnyheder

Annonce
Hot Wheels Stunt Show

Bilbranchen

Annonce
Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?