EU-politikerne trætte af de elbiler, de selv presser igennem. I hvert fald klager de folkevalgte nu højlydt over at en tur på 440 kilometer tager for lang tid.
EU-politikere vil ikke selv køre i de elbiler, som de ellers ihærdigt prakker den europæiske befolkning på i hverdagen.
Flere topfolk raser nu internt over, at køretøjerne skaber store logistiske problemer på de officielle tjenesterejser.
Det politiske drama udspiller sig på den faste rute mellem Bruxelles og Europa-Parlamentet i Strasbourg. Turen strækker sig over en distance på i alt 440 kilometer på motorvejen.
De elektriske biler kan simpelthen ikke klare hele strækningen i et enkelt stræk uden at skulle lade. Det afslører embedsfolk fra i alt otte forskellige kommissærkontorer over for Politico.
Den manglende rækkevidde tvinger derfor de magtfulde topfolk ud i ufrivillige ladepauser på en tankstation i Luxembourg. Her må de – som almindelige bilister – pænt vente i tyve til tredive minutter ved ladestanderne langs vejen.
Det forlænger den i forvejen lange køretur på fem timer markant og skaber dyb frustration på bagsæderne.
Sagen udstiller den massive rækkeviddeangst, som almindelige forbrugere også kæmper med hver eneste dag. Boosted har tidligere kunnet fortælle, at selv nordmændene, der ellers er kendt for at hamstrer elbiler som ingen andre, stadig lider af rækkeviddeangst.
Ursula von der Leyen slipper for de grønne batteribiler
Kommissionens egen flåde består i dag af 128 køretøjer, hvoraf cirka 80 procent kun kører på strøm. Det oplyser en talsperson for EU-Kommissionen.
Flåden tæller blandt andet store BMW’er , som ifølge interne kilder er ekstremt dårligt egnede til de lange distancer. Problemet med de upraktiske elbiler blev for nylig diskuteret på et lukket topmøde.
Her klagede en kommissær højlydt over de mange besværlige stop undervejs på motorvejen. Vedkommende fik besked på at tage sagen op med budgetkommissær Piotr Serafin, der varetager den interne administration.
Formand for EU-Kommissionen, Ursula von der Leyen, slipper dog personligt fuldstændigt for det store batterihovedpine i hverdagen. Hendes officielle tjenestebil skal nemlig af sikkerhedsmæssige årsager være tungt pansret mod angreb.
Der findes i øjeblikket ingen egnede elektriske luksusbiler på markedet, som kan klare den ekstreme vægt fra pansringen, mener EU-toppen.
Formanden kører derfor fortsat ufortrødent videre med i en bil med forbrændingsmotor.
Kommissionen har tidligere fremsat skrappe planer om at forbyde alt salg af nye benzin- og dieselbiler fra 2035. Bilindustrien og vrede forbrugere har dog konstant påpeget, at infrastrukturen slet ikke er klar til det hæsblæsende tempo.
EU-Kommissionen har da også efterfølgende måttet lempe kravene en smule over for de europæiske bilproducenter efter massivt pres. Det skete i kølvandet på en alvorlig energikrise i Mellemøsten.
EU forventes desuden at præsentere en ny plan for elektrificering af hele transportsektoren i unionen omkring juli. Men de interne klager viser tydeligt, at virkeligheden på asfalten rammer politikerne selv.


