Der er nu over 700.000 elbiler i Danmark. Og det gør ondt ude på de danske autoværksteder. Der er ganske enkelt mindre at lave. Nu advarer brancheorgan.
Antallet af benzin- og dieselbiler er samlet set røget under 2 millioner på de danske veje.
Og det gør ondt på Danmarks mekanikere. Værkstederne har ganske enkelt mindre at lave, fordi udviklingen skyldes væksten i antallet af elbiler, der nu har rundet 700.000.
Færre bevæglige dele betyder normalt set mindre arbejde ude på værkstederne.
Men som Boosted også har kunnet fortælle, betyder der ikke nødvendigvis, at regningerne bliver hverken færre eller mindre. Eksempelvis tager et mærke 4.500 kroner for at skifte et pollenfilter.
Udviklingen får Autobranchen Danmark til at slå alarm.
– “Mange har troet, at benzin- og dieselbilerne vil sikre fast arbejde til mange værksteder langt ud i fremtiden.
– Men når der på bare fem år er forsvundet tæt på 600.000 fossilbiler, så er tidshorisonten måske kortere, end mange havde regnet med, siger medlemschef i Autobranchen Danmark Nicky Bobak.
Nicky Bobak anbefaler i samme ombæring, at værkstederne kigger i retningen af eftermarkedet – eksempelvis skadescentre – for at holde på indtjeningen og opgaverne til deres meknaikere.
Omvendt er det langt fra alle steder, at elbilerne stormer frem. Som vi her på Boosted allerede har kunnet fortælle, er der meget store forskelle på bilisternes lyst til elbiler.
I flere EU-lande er salget eksempelvis langt under fem procent.
