De troede sådan set på det i England. Men nu har det kinesisk-ejede Lotus ombestemt sig og tager V8-motoren til nåde på elbilen bekostning.
Det blev dyrt for Lotus at satse på elbilen.
Som Boosted allerede har kunnet fortælle, satser mærket nu på et comeback til V8-motoren. Og i dag vil Lotus-ledelsen gerne sætte lidt flere ord på hvorfor.
I et nyt interview siger mærkets direktør Feng Qingfeng, at man tog fejl, da det blev besluttet at gøre Lotus til et rent elektrisk brand. Det er kunderne nemlig ikke interesseret i.
Lotus, indrømmer direktøren, tog fejl og overvurderede, hvor klar deres egne kunder er til elbiler. Når det kommer til, hurtigt bilisterne generelt tager elbiler til sig, skød Lotus også ved siden af, lyder det nu.
– Visse kunder nyder den oplevelse det er at have en kraftfuld motor, også selvom der måtte være noget forsinkelse i leveringen af hestekræfterne.
– En glidende oplevelse (som den elbilen kan levere, red.) er god i hverdagen. Men dem, der køber performance-biler, gør sig ikke de overvejelser.
– De vil have den vilde oplevelse. Spænding og underholdning. De vil bare have det sjovt, siger Feng Qingfeng.
Af samme grund bliver det i fremtiden til et farvel. I hvert fald til motorleverandørerne Mercedes-AMG og Toyota, der leverer henholdsvis en firecylindrede benziner og en V6’er til Lotus.
I stedet vil kineserne satse på, at Geely-koncernen udvikler en V8-motor med op mod 1.000 hestekræfter tilsat en lille hybridpakke. Den mindre Emira får desuden en ny V6-motor.
Selv udelukker Qingfeng, at Lotus igen vil satse på firecylindrede motorer.
Mærket, der har været truet af massefyringer og egentlig fabrikslukning i England, har i forvejen valgt at udstyre den større, elektriske SUV Eletre med en benzinmotor.
Simpelthen fordi salget af den rene elbil gik for dårligt. Herhjemme er det i øvrigt svært at få øje på Lotus. De er her, men i løbet af første kvartal i 2026 er kun 1 Lotus kommet på danske plader.


