Det amerikanske elbilmærke Lucid opgiver nu deres luksuriøse showroom i Oslo, efter et katastrofalt salg på kun 31 biler siden den store norske lancering.
Det amerikanske elbilmærke Lucid lukker nu deres eksklusive showroom efter kun at have solgt 31 biler på det norske marked.
Den store satsning midt i Oslo skulle have udfordret Tesla, men efter tre år må producenten sande, at de norske købere har svigtet mærket fuldstændigt.
Salgstallene er så lave, at det svarer til cirka ti biler om året for det ellers så hypede mærke.
Ud af de 31 registrerede biler er 17 af dem ifølge Bilnytt indregistreret af virksomheden selv. Det efterlader blot 14 reelle biler hos private kunder eller virksomheder i hele Norge.
Lucid Air er ellers blevet rost for sin teknologi med op til 1.200 hestekræfter. Den elektriske sedan har da også en officiel rækkevidde over 900 kilometer. Altså i teorien.
Men prisen har været en uoverstigelig barriere for de fleste bilister. De første udgaver af bilen kostede i omegnen af 1,1 millioner danske kroner.
Skulle have været i Danmark nu
Fiaskoen i Norge er blot toppen af isbjerget for den økonomisk trængte bilproducent. Boosted har tidligere afdækket, hvordan Lucid taber astronomiske beløb på deres produktion.
I årets første kvartal tabte mærket omkring 2,4 millioner danske kroner for hver eneste bil, de leverede. Det er en forretningsmodel, der kun kan overleve på grund af massive indsprøjtninger udefra.
Det er Saudi-Arabiens statsejede investeringsfond, der i øjeblikket holder liv i drømmen. Uden deres milliarder ville selskabet for længst være gået konkurs under de tunge tab.
Priskrigen på markedet har gjort det endnu sværere for nye luksusmærker at få fodfæste. Konkurrenterne har sænket priserne markant, hvilket efterlader de dyre modeller i klemme.
Nu sætter ledelsen alt ind på den kommende SUV-model, som har fået navnet Gravity. Selvom Lucid har inviteret en række danske journalister på prøvekørsler, er det stadig forbundet med usikkerhed, hvornår mærket reelt kommer til Danmark.
Boosted har tidligere kunnet fortælle, at muligheden for at betale depositum for en Lucid i Danmark for længst er forsvundet.


