Bilgigant lukker 4 elbil-fabrikker – kan ikke få batterier nok

Efterspørgsel i sig selv kan ikke gøre det. Manglen på dele til elbiler med lang rækkevidde tvinger nu Stellantis-koncernen til at lukke fire elbilfabrikker.

Annonce

Fire af Stellantis-koncernens elbilfabrikker i Frankrig lukkes ned igen.

Efterspørgsel alene kan nemlig ikke drive fabrikkerne, når der samtidig er mangel på dele til elbilerne.

Ifølge ledelsen er de fire fabrikker nu lukket midlertidigt, fordi der ikke kan skaffes “essentielle dele til elbiler”.

Det skriver en række internationale medier – blandt andre nyhedsbureauet Reuters.

Annonce

Mens flere bilfabrikker i oktober 2025 også blev sat på pause for at undgå, at lagerne med biler blev overfyldte,
forklarer Stellantis i dag, at “beslutningen denne gang er knyttet til utilstrækkelig tilgængelighed af visse batterier beregnet til de udgaver af vores elbiler med lang rækkevidde“.

For selvom Stellantis-koncernens salg af netop elbiler er gået tilbage de seneste mange måneder, siger den europæiske ledelse, at man ikke kan følge med efterspørgslen fra erhvervslivet.

Fabrikkerne har ganske enkelt kapaciteten til at bygge de biler, der ligger ordre på. Det er dog ikke kun erhvervslivet, der bliver ramt af forsinkelser nu.

Det samme gør personbilerne. Sochaux-fabrikken, der bygger både Peugeot e-3008 og e-5008, lukker nemlig også helt ned. Det sker i perioden fra den 23. til 30. oktober.

I hvert fald sådan som det ser ud nu.

Nyheden om lukningen af de fire elbilfabrikker er skæbnes ironi.

Den kommer nemlig kun et par dage efter, at det blev klart, Stellantis arbejder på en teknologi, der kan skyde brændende batterier ud af elbiler.

Artiklen fortsætter efter dette:

Det vides ikke om fabrikslukningerne i Frankrig påvirker leveringer af biler i Danmark, men Boosted forsøger at finde et svar.

Annonce
Redaktionen
Redaktionen
Redaktionen på Boosted.dk har arbejdet professionelt med biljournalistik siden 2013 og dækker dagligt nyheder, analyser og baggrundshistorier fra bilbranchen i Danmark og udlandet. Erfaringen spænder bredt og omfatter både klassiske biler, motorsport og den nyeste udvikling inden for elbiler, batteriteknologi og mobilitet.

Boosted har redaktionel tilstedeværelse i Holbæk, Roskilde og Odense.

Har du en god historie til os? Skriv til [email protected]
Annonce-link:

Prismåling og data: Sammenligner.dk

Altid gratis bilnyheder til dig

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Payback

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Har du læst?

Annonce