Android Auto er for mange bilister blevet uundværlig, selvom flere bilmærker siger, at funktionen slet ikke bruges. Nu retter Google en af appens mest irriterende fejl.
Hvis du bruger Android Auto ved du også, hvor irriterende dele af Google Maps funktionen kan være.
Men nu er det – måske – slut. Med den seneste opdatering til appen har Google rettet op, hvordan trafikadvarsler ser ud. Før opdateringen fyldte advarselsfunktionen, der er hentet fra søsterappen Waze, gansk meget af skærmen.
For at få pladsen tilbage skal bilister klikke ‘ja’ eller ‘nej’ om en fare som uheld eller vejarbejde længere fremme stadig er aktuelt.
Man kan dog også vælge at klikke advarslen væk. Og sådan er det stadig. Men nu er den plads, advarslerne optager på skærmen, gjort meget mindre.
Advarselsvinduet er nu rykket op lige under det forventede ankomsttidspunkt. Hvis bilisten ikke gør noget inden for et par sekunder, efter advarslen dukker op, forsvinder den af sig selv.
Det er dog ikke alle bilister, der vil bemærke eller se lige stor forskel. Ifølge 9to5Google har Google allerede tilpasset advarselsfunktionen i Android Auto der bruges på lodrette skærme.
Det er på de ofte mere kompakte – og mindre – vandrette skærme, der eksempelvis findes i den nye Nissan Micra – at oplevelsen burde være bedre.
Flytningen af trafikvarslingerne er dog kun begyndelsen på den større overhaling, Android Auto står over for. Android Auto 17 er nemlig på vej ud til appens mange millioner af brugere.
Det betyder, at Google gradvist udruller AI-assistenten Gemini, en lydfunktion der understøtter Dolby Atmos og forskellige typer af videoafspilling mens bilen holder stille. Eksempelvis Youtube.
Det er dog ikke alle bilkoncerner og deres mærker, der tror på hverken Apple Carplay eller Android Auto. I oktober 2025 meddelte fire bilmærker samtidig, at de fjerner begge apps fra alle deres biler.
Det betyder, at funktionen forsvinder alt i 40 bilmodeller som lige nu er i produktion.


