Benzin- og dieselbilen er stort set udryddet i Norge. I hvert fald den nye af slagsen. 97,6 procent af bilisterne vælger en statstøttet elbil. Men det er snart slut.
Snart er det slut med momsfordele på elbiler i Norge.
Og måske er det derfor, at bilisterne flokkes om elbilerne ude hos de norske bilforhandlere i øjeblikket. Torsdag 2. juli stoppede et tilskud mindre elbiler helt, og efter planen er der ingen momsfritagelse tilbage i 2027.
Før 2023 var der hverken moms eller nogle andre afgifter på elbiler. Det hele er dog indført gradvist i de efterfølgende år.
Hele 97,6 procent af alle nye biler, der blev taget i brug i Norge i første halvdel af 2026, var fuldt elektriske. I samme periode sidste år var tallet 93,7 procent.
Da Norge i 2023 lagde den første moms på elbiler, lød græsen på 500.000 norske kroner eller hvad der i dag svarer til 336.000 danske kroner.
Biler over det beløb blev belagt med moms.
Hvis intet andet ændrer sig, vil prisen på elbiler i Norge stige med 23 procent i 2028 ifølge det norske råd for vejtrafikinformation, OFV.
Det, der sælger bedst lige nu på de norske veje, er Tesla Model Y. Det samme er faktisk tilfældet i Danmark. Men det kan være en stakket frist.
For en beregning viser, at en elbil, der i dag koster nordmændene 336.000 danske kroner, vil koste 455.000 kroner ved indgangen til 2028. Lige nu koster en Model Y Premium 479.000 norske kroner. Det svarer til 320.000 danske kroner.
I Danmark koster en tilsvarende bil over 40.000 kroner mere. Spørgsmålet er, om merprisen, der uundgåligt rammer nordmændene, også lægger en dæmper på interessen for bilerne med ledning.
Det mener OFV ikke. I stedet vil momsen udløse en prisskrig blandt bilimportørerne, som i sig selv æder momsen op.
– Momsændringerne trækker isoleret set priserne på elbiler opad, mens konkurrencen på markedet trækker i den modsatte retning. Hvordan det vil påvirke bilkøberne i fremtiden, er endnu uvist, siger Geir Inge Stokke, administrerende direktør for OFV.


