Det er 436 dage siden, at benzinen har kunnet tankes billigere i Danmark, end det er tilfældet nu. Sammenlignet med Sverige koster én liter dog stadig en formue.
Det er 436 dage siden, at danskerne har kunnet tanke billigere, end det er tilfældet lige nu.
Det skriver TV2 Fyn.
Ifølge mediet ligger den aktuelle literpris torsdag morgen omkring 13 kroner og 29 øre for oktan 95. Boosted har kunnet bekræfte det billede.
Siden midten af november har benzinprisen da også taget et ordentligt fald. Så den nu er 60 øre billigere pr. liter.
Det betyder, at det i mere end et år ikke har været billigere at tanke bilen op, end det er lige nu. På den anden side betaler danske bilister stadig alt for meget for brændstof.
Både benzin og diesel er nemlig belagt med tårnhøje afgifter i Danmark. Rejser man over på den anden side af Øresund, falder literprisen til sølle 10 danske kroner.
Prisforskellen skyldes et valgløfte fra den nuværende svenske regering, som har sænket brændstofafgifterne til EU’s absolutte miniumsniveau.
Også i Sverige er der dog stigninger på vej. For selvom EU har besluttet at udskyde det nye CO2-kvotesystem kaldet ETS2 med yderligere et år, vil det få literprisen til at stige.
Som Boosted før har kunnet fortælle, regner regeringen selv med, at ETS2-afgiften alene vil få literprisen til at stige med 1,09 kroner, når den indføres.
Diesel vil blive hele 1,17 kroner dyrere pr. liter, hvis EU gør alvor af den nye afgiftstrussel.

