Bentley Continental GT3 er ondskab på hjul: Hør den buldre her

En Bentley er normalt ikke noget, du forbinder med en racerbane, men se så lige Continental GT3.

Annonce

Den har en 4-liters V8 med twinturbo og Cosworth-styring. Det giver 550 hestekræfter skudt direkte ned i de 356 mm brede dæk. Masser af kulfiber holder vægten på den store båd nede, så den er hurtigere, end man måske skulle tro.

LÆS OGSÅ: 11 meter flagstang på taget

Herunder kan du nyde lyde af den buldrende englænder. Vi er kæmpe fans!

Artiklen fortsætter efter annoncen

Hør her:

Vil du se flere bilnyheder fra Boosted.dk? Tilføj Boosted.dk som foretrukken kilde herunder:
Tilføj som foretrukken kilde på Google
Annonce
Kasper Erling
Kasper Erling
Kasper Erling er ansvarshavende redaktør og medejer af Boosted.dk. Han er en erfaren motorjournalist med mere end 20 år i bilbranchen, hvor han har skrevet om nye biler, bilindustrien og bilmarkedets udvikling for førende dagblade og magasiner.

Opvokset i den lille by Asnæs i Odsherred, hvor interessen for biler blev grundlagt tidligt, da hans far var Volvo-forhandler. I dag bor Kasper i Roskilde med sin kone og deres to store børn. I indkørslen står der en Mercedes GLA, en ældre Volvo C70 og en Porsche 911 C4S.

Mail: [email protected]
Annonce-link:
Annonceindhold

Nyeste artikler

Annonce


Annonce

Annonce

Bilnyheder

Annonce

Bilbranchen

Annonce

Annonce for Klassikermarkedet

Annonce

Har du læst?